Historia

Upominki dla Osmana

Chocim: ostatni bój Chodkiewicza

Natarcie husarii pod Chocimiem w 1621 r. odmalowane przez batalistę Stanislawa Kaczora Batowskiego w 1928 r. Natarcie husarii pod Chocimiem w 1621 r. odmalowane przez batalistę Stanislawa Kaczora Batowskiego w 1928 r. Muzeum Wojska Polskiego / EAST NEWS
W jednej z największych bitew XVII-wiecznego świata, która rozpoczęła się pod Chocimiem 2 września 1621 r., starło się niemal 200 tys. zbrojnych.
Śmierć hetmana Jana Karola Chodkiewicza w obozie pod Chocimiem pędzla Franciszka Smuglewicza, 1806 r.AN Śmierć hetmana Jana Karola Chodkiewicza w obozie pod Chocimiem pędzla Franciszka Smuglewicza, 1806 r.

W rozrastającym się Imperium Osmańskim od 1618 r. objął władzę 14-letni sułtan Osman II. Zdolny i wykształcony, wspierany przez doświadczonego w wojnach wielkiego wezyra Güzelaci Ali Paszę. Dla wzmocnienia pozycji potrzebował spektakularnego sukcesu militarnego. W październiku 1620 r. siły turecko-tatarskie rozbiły wojska Rzeczpospolitej wycofujące się z nieudanej wyprawy wojennej do Mołdawii dowodzonej przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Wieści, jakie dotarły do króla Zygmunta III, ponoć spowodowały, że niezbyt wylewny władca płakał przy odczytywaniu listu.

Polityka 36.2021 (3328) z dnia 31.08.2021; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Upominki dla Osmana"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Domy dla bezdomnych

Efekty programu „najpierw mieszkanie” obalają mit, że jeśli pozostawi się bezdomnych na ulicy bez wsparcia, to i tak jakoś sobie poradzą, a zaoszczędzi się przy tym publiczne pieniądze. Nic bardziej mylnego.

Zbigniew Borek
28.09.2021