Historia

Cywilizacja na fali

Salamina. Starcie cywilizacji

Grecka flota u wybrzeży Salaminy, wyobrażenie XIX-wiecznego grafika. Grecka flota u wybrzeży Salaminy, wyobrażenie XIX-wiecznego grafika. Mary Evans Picture Library / EAST NEWS
Potęga starożytnej Persji została skruszona w jednej z najważniejszych bitew w historii zachodniego świata – pod Salaminą 2500 lat temu.
Przywódca Persów Dariusz I Wielki, przedstawienie z pałacu w Persepolis.De Agostini Picture Library/EAST NEWS Przywódca Persów Dariusz I Wielki, przedstawienie z pałacu w Persepolis.

Tukidydes, przenikliwy grecki historyk, napisał: „Spośród najdawniejszych wydarzeń najważniejszymi były wojny perskie, ale rozstrzygnięto je szybko w dwu bitwach morskich i dwu lądowych”. Każdy chyba słyszał o Termopilach, gdzie Spartanie Leonidasa przez trzy dni powstrzymywali całą perską armię, i o starciu morskim przy brzegach Salaminy.

Fatalne nieporozumienie

Herodot, drugi z najsłynniejszych greckich historyków, dostarczający nam ciekawych anegdot, bezpośredniej przyczyny wybuchu wojny grecko-perskiej upatruje w niezręczności ateńskiej dyplomacji.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Historia; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Cywilizacja na fali"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021