Historia

Belzebub z Piorunem

Pojedynek hetmanów: jak Chodkiewicz z Radziwiłłem wojował

Bitwa pod Kircholmem (na obrazie Pietera Snayersa, XVII w.) wielki sukces Jana Karola Chodkiewicza. Bitwa pod Kircholmem (na obrazie Pietera Snayersa, XVII w.) wielki sukces Jana Karola Chodkiewicza. materiały prasowe
Między kolejnymi wojnami z wrogami zewnętrznymi hetman Jan Karol Chodkiewicz zmagał się z hetmanem Krzysztofem Radziwiłłem.
Hetman Jan Karol Chodkiewicz – portret namalowany przez anonimowego malarza z epoki.Forum Hetman Jan Karol Chodkiewicz – portret namalowany przez anonimowego malarza z epoki.

Hetman Jan Karol Chodkiewicz, który zmarł 400 lat temu, znany był z gwałtowności. W dzieciństwie usiłował leczyć go z tej przypadłości guwerner jezuita Jan Lesiewski – z miernym skutkiem. Krewki temperament tego wybitnego dowódcy wojskowego XVII w. z jednej strony pomnażał szeregi zazdrosnych magnatów. Lew Sapieha, który od „pisarczyka” w kancelarii doszedł do najwyższych urzędów na Litwie, nazwał Chodkiewicza „Belzebubem”, a ten zrewanżował się: „tenże lis, albo lewek”.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Belzebub z Piorunem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021