„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Poczekalnia

Żydowscy repatrianci w Szczecinie

Członkowie Ha-Szomer Ha-Cair, młodzieżowej organizacji, części Światowej Organizacji Syjonistycznej, w pochodzie pierwszomajowym, Szczecin, 1947 r. Członkowie Ha-Szomer Ha-Cair, młodzieżowej organizacji, części Światowej Organizacji Syjonistycznej, w pochodzie pierwszomajowym, Szczecin, 1947 r. Muzeum Żydów Polskich Polin
Po drugiej wojnie Szczecin przyciągnął tysiące żydowskich osadników. Stanowili niemal połowę mieszkańców miasta, ale nie znaleźli w nim dla siebie przyszłości.
Dzieci z przedszkola żydowskiego w Szczecinie, 1947 r.Muzeum Żydów Polskich Polin Dzieci z przedszkola żydowskiego w Szczecinie, 1947 r.

O tym, że w kierunku stacji Szczecin Główny jedzie pociąg wypełniony repatriantami zza Buga narodowości żydowskiej, prezydent miasta inż. Piotr Zaremba dowiedział się telefonicznie od zawiadowcy stacji ze Stargardu, gdy transport przejeżdżał już przez to odległe o niespełna 40 km miasto. „O niczym nie wiemy, nic nie jest przygotowane” – zanotował. I poprosił zawiadowcę o przetrzymanie pociągu w Stargardzie przez kilka godzin i przekierowanie go na stację w dzielnicy Niebuszewo, gdzie osiedlano przybywających do Szczecina osadników żydowskich.

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Poczekalnia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021