Premier Morawiecki walczy dzisiaj na wielu frontach, które organizuje mu niestrudzenie centrala przy Nowogrodzkiej. Ale o możliwej III wojnie światowej, Polski z Unią Europejską, wspomniał z własnej inicjatywy. Wytrzyma te starcia czy padnie?
Szukanie winnych, kreowanie wrogów, militaryzacja języka, atmosfera wiecznej wojny są od sześciu lat naszą polityczną codziennością.
Drugie „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego nie było filmem kręconym po to, by się podobać. Miało wbić siekierę w polski stół.
Rozmowa z politologiem Mikołajem Cześnikiem o źródłach sukcesów partii Jarosława Kaczyńskiego, zmianach w polskim społeczeństwie i o tym, co opozycja powinna zrobić, żeby w końcu zwyciężyć.
Obóz władzy Kaczyńskiego dobrze opanował, znaną od dawna, metodę straszenia wyborców i przedstawiania się w roli jedynych ich obrońców. W rezultacie zwolennik PiS wszędzie widzi zagrożenie i wszystkiego się boi.
O dramatycznej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i traumie ludzi pomagających uchodźcom rozmawiają tegoroczne laureatki Nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego: Ewa Siedlecka oraz działaczki Fundacji Ocalenie Anna Chmielewska, Kalina Czwarnóg i Agata Kołodziej.
Ta fala płynie równolegle do fal pandemii. Mamy coraz więcej przypadków zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia i ich mieszanki. Wywołane lękiem, bezradnością. Chorują dzieci, rodzice, kolejni członkowie tych samych rodzin.
Rozmowa z Zenonem Kruczyńskim, byłym myśliwym, autorem „Ilustrowanego samouczka antymyśliwskiego”, o tym, dlaczego zabijanie uzależnia, i o tym, jak zmienia się postrzeganie myślistwa.
Prokuratora umorzyła sprawę dowódców specpułku, na których ciążyły zarzuty o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska. Podstawą decyzji jest budząca wątpliwości ekspertyza dwóch wojskowych pilotów.
Jestem osobą, która skupia paradoksy: gej ze wsi, jeszcze na dodatek wierzący, progresywny artysta – mówi o sobie Daniel Rycharski, bohater filmu „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta.
PLL Lot stracił w pandemii ponad dwie trzecie pasażerów i walczy już głównie o przetrwanie. Jednak budowy megalotniska pod Baranowem nie wstrzymano. Brakujących pasażerów mają zastąpić towary.
Sto lat temu galopująca inflacja, dodruk pieniędzy i lokowanie topniejących oszczędności w nieruchomościach skończyły się wyjściem ludzi na ulicę i upadkiem rządu. Czy dzisiaj może nas czekać powtórka z tamtych wydarzeń?
Ważą się losy wielkich reform prezydenta Joe Bidena – od ich powodzenia może zależeć również jego reelekcja. Blokują je nie tylko Republikanie, ale też „wróg wewnętrzny”.
Daniel Ortega stał się karykaturą rewolucjonisty, którym kiedyś był. Za kilka dni poddani znów wybiorą go na prezydenta Nikaragui – spróbowaliby nie.
Z Białorusi przez Polskę do Niemiec trafiają już tysiące migrantów z Bliskiego Wschodu. Bezpieczni czują się dopiero za naszą zachodnią granicą.
Zasoby wiedzy naukowej podwajają się co 12 lat. To tempo utrzymuje się od ponad stulecia. Czy nauce nie grozi nasycenie i wyczerpanie rozwojowej energii? Przeciwnie, szykujmy się na kolejne poznawcze przełomy.
Rozmowa z psychologiem Maciejem Stolarskim, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o mentalnych podróżach w czasie i ich skutkach.
Globalne przełowienie oraz nadmierna eksploatacja żywych zasobów mórz i oceanów to jedno z największych wyzwań ekologicznych. W wyniku nieodpowiedzialnych działań człowieka przełowiona jest już ponad jedna trzecia komercyjnie poławianych stad ryb. Jednak część rybaków – także na Bałtyku – jest świadoma, że ich przyszłość zależy od kondycji ekosystemów morskich i dzięki certyfikacji MSC chce wprowadzać pozytywne zmiany w sposobie prowadzenia połowów.
Po drugiej wojnie Szczecin przyciągnął tysiące żydowskich osadników. Stanowili niemal połowę mieszkańców miasta, ale nie znaleźli w nim dla siebie przyszłości.
Krwawa bitwa morska, w której autor „Don Kichota” stracił łokieć, rozegrała się 450 lat temu pod Lepanto.
Nie sposób odmówić twórcom artystycznej konsekwencji oraz subtelności w ukazywaniu zakazanych emocji.
Chociaż film wydaje się jedynie rekonstrukcją tamtych chwil, zakończonych ucieczką z wiejskiej rezydencji w Sandringham, jest to zdecydowanie autorska propozycja.
Film mocno podszyty paleoastronautyką w stylu Ericha von Dänikena.
Całym kształtem muzycznym zawiadował tym razem znany niemiecki dyrygent Lothar Koenigs, z pozytywnym efektem.
Za podstawę scenariusza posłużył „Stramer”, głośna powieść Mikołaja Łozińskiego o życiu żydowskiej rodziny w przedwojennym Tarnowie, oraz fragmenty „Wyjechali” W.G. Sebalda.
Lektura „Sielanek” może przypominać podróż w czasie.
Opowieść miejscami zachwycająca, miejscami nierówna, ale przede wszystkim wciągająca i bardzo odważna.
Znakomity historyk i teoretyk literatury, ale też ceniony prozaik Michał Głowiński w „Tęgich głowach” portretuje zmarłych w ostatnich dziesięcioleciach 58 humanistów – uczonych, pisarzy, dziennikarzy, społeczników.
Jeśli czegoś w polskim rapie ostatnio brakowało, to płytowy debiut duetu Mordor Muzik podpowiada czego.
Wojciech Baranowski ma opinię jednego z bardziej „radiowych” artystów w młodszym pokoleniu krajowego popu.
Już Agatha Christie wiedziała, że nie ma lepszego miejsca na scenerię wyrafinowanych seryjnych zbrodni niż odcięta od świata wyspa.
Obudzić się w hiperwieżowcu na Woli, w Warszawie z XXII w. i przekonać się, że 14-metrowe mikroapartamenty nie stały się obowiązującym standardem – co za ulga!
Podobieństwo tytułu „Back 4 Blood” do słynnej gry sieciowej „Left 4 Dead” (2008 r.), w której zespół czworga graczy stawiał czoło hordom zombie, nie jest przypadkowe.
Lata 80. uważa się w Polsce, i słusznie, za dekadę straconą. Jednak na świecie kultura rozwijała się wtedy z wyjątkowym impetem, o czym przypomina wyśmienita wystawa w wiedeńskiej Albertinie Modern.
Rozmowa z kompozytorem i muzykiem Krzesimirem Dębskim o politycznym wykorzystywaniu disco polo, korzyściach z wpuszczania imigrantów i o polskim wstydzie.
Gdy już utrwaliły się u nas nowe formy humoru z Zachodu – stand-up i improwizacja – z tej samej strony przyszły do nas problemy tej branży. Co dziś wolno komikowi?
Powieść laureata Goncourtów Hervé Le Telliera z grupy OuLiPo bije rekordy popularności i pokazuje, że można skutecznie połączyć literaturę i matematykę – z dobrym skutkiem dla literatury.
Pamiętam wszystko. Pamiętam tak dobrze, że aż mnie zatyka. Pamiętam dzień po dniu.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Laureatami tegorocznej edycji zostali pomagająca uchodźcom na granicy z Białorusią Fundacja Ocalenie oraz dziennikarka prawna POLITYKI Ewa Siedlecka.
Łukasz Lipiński, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI i szef serwisu Polityka.pl, znalazł się wśród polskich dziennikarzy i publicystów wyróżnionych przez Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich.
Większość osób zaangażowana w pomoc potrzebującym to kobiety.
Ja tam w sąd ostateczny, życie wieczne, niebo i piekło nie wierzę, ale żebym od razu był większym materialistą, egoistą i nihilistą niż nasi biskupi, to śmiem wątpić.
Co miesiąc kartkuję „Wiadomości ZAIKS” – pismo branżowe, ale znakomicie robione merytorycznie i graficznie.
PiS można zaufać, bo jest zakochany w polskim społeczeństwie i jego przyszłości.
Są już szkoły podstawowe, w których dziewczynkom zaleca się spodenki do połowy uda, a nawet do kostek, ale boję się, że w dzisiejszych czasach to nie wystarczy.
Dla Semeniuk większą pasją niż kosmos było dotąd zwalczanie Unii Europejskiej.
Niegdyś wszechobecne, później odrzucone i niszczejące. Dzisiaj znów wracają na ulice polskich miast. Mają urok, gdy dni stają się coraz krótsze.
Pora na capstrzyk
Szukanie winnych, kreowanie wrogów, militaryzacja języka, atmosfera wiecznej wojny są od sześciu lat naszą polityczną codziennością.