„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Historia

Pisarz na galerach

450 lat temu rozegrała się bitwa morska pod Lepanto

Bitwa pod Lepanto na obrazie nieznanego autora. Bitwa pod Lepanto na obrazie nieznanego autora. National Maritime Museum / Wikipedia
Krwawa bitwa morska, w której autor „Don Kichota” stracił łokieć, rozegrała się 450 lat temu pod Lepanto.
Replika hiszpańskiej galery „Real”. Na rufie widoczne trzy latarnie admiralskie. Muzeum w Barcelonie.Domena publiczna Replika hiszpańskiej galery „Real”. Na rufie widoczne trzy latarnie admiralskie. Muzeum w Barcelonie.

Nafpaktos to urocze greckie miasteczko nad wodami Zatoki Korynckiej, z pocztówkowym widokiem ufortyfikowanego przez Wenecjan niewielkiego portu. Kiedy podróżnik wpłynie do niego pomiędzy dwoma bastionami, od bakburty dostrzeże spiżową statuę chudzielca z wyciągniętą ku niebu prawą ręką i książkami złożonymi u stóp. Niemal każdy rozpozna tę postać natychmiast – to Miguel de Cervantes, autor „Don Kichota”, pierwszej nowoczesnej powieści w dziejach europejskiej literatury. Tylko dlaczego pomnik ten stoi w Nafpaktos, zwanym dawniej Lepanto?

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Historia; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Pisarz na galerach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021