„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Wiedza z niepowodzeń

Jak pęcznieje wiedza

Fragment wnętrza Wielkiego Zderzacza Hadronów, jednego z najbardziej zaawansowanych narzędzi naukowych pozwalających odkrywać budowę wszechświata. Fragment wnętrza Wielkiego Zderzacza Hadronów, jednego z najbardziej zaawansowanych narzędzi naukowych pozwalających odkrywać budowę wszechświata. Peter Macdiarmid / Getty Images
Zasoby wiedzy naukowej podwajają się co 12 lat. To tempo utrzymuje się od ponad stulecia. Czy nauce nie grozi nasycenie i wyczerpanie rozwojowej energii? Przeciwnie, szykujmy się na kolejne poznawcze przełomy.
Isaak Newton (1642–1727) był jednym z tych gigantów nauki, dzięki którym dziś badaniami zajmują się setki tysięcy naukowców.Sarin Images/Granger History Collection/Forum Isaak Newton (1642–1727) był jednym z tych gigantów nauki, dzięki którym dziś badaniami zajmują się setki tysięcy naukowców.

Lektura archiwalnych numerów czasopism naukowych może prowadzić do nieoczekiwanych konkluzji. Pół wieku temu fizyk i historyk nauki Derek de Solla Price miał okazję zapoznać się z kompletem „Philosophical Transactions of the Royal Society”, najstarszego czasopisma naukowego. Czytając, zauważył, że z czasem kolejne wydania stają się coraz grubsze. Ułożone obok siebie w stosach zawierających komplety pisma z poszczególnych dekad tworzyły doskonałe wręcz odwzorowanie wykresu krzywej wykładniczej, czyli takiej, która odchyla się od linii prostej w górę, ilustrując przyspieszający przyrost wartości, w tym przypadku objętości wiedzy naukowej.

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Wiedza z niepowodzeń"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021