Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Thriller polityczny

Thriller polityczny w Nikaragui. Jak prezydent został dyktatorem

W wyborach prezydenckich 7 listopada Daniel Ortega będzie miał pięciu rywali. O niektórych prasa zagraniczna pisze – kandydaci duchy. W wyborach prezydenckich 7 listopada Daniel Ortega będzie miał pięciu rywali. O niektórych prasa zagraniczna pisze – kandydaci duchy. EPA/PAP
Daniel Ortega stał się karykaturą rewolucjonisty, którym kiedyś był. Za kilka dni poddani znów wybiorą go na prezydenta Nikaragui – spróbowaliby nie.
Koniec lat 70. ub. wieku; od lewej – Sergio Ramirez, Fidel Castro i Daniel Ortega.EAST NEWS Koniec lat 70. ub. wieku; od lewej – Sergio Ramirez, Fidel Castro i Daniel Ortega.

Ta opowieść w poetyce filmowej mogłaby się zaczynać tak: krótki flash, wrzesień 2021 r. Prokuratura na polecenie prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi ogłasza decyzję o aresztowaniu Sergio Ramireza. Zarzuty: „spisek w celu osłabienia integralności narodowej”, dodatkowo – pranie pieniędzy. Narrator z offu: Ramirez to sławny pisarz, laureat nagród literackich. Także były rewolucjonista i dawny towarzysz Ortegi z czasów zwycięskiej rewolucji sandinistów (1979 r.), a w latach 80. wiceprezydent rewolucyjnego rządu u boku tegoż Ortegi.

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Thriller polityczny"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022