Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Smoleńska (nie)sprawiedliwość

Smoleńska (nie)sprawiedliwość. Prokuratura umarza sprawę 36 specpułku

Warszawski sąd okręgowy stwierdził wyraźnie, że dowództwo 36. specpułku naruszyło przepisy, organizując lot na nieczynne lotnisko w Smoleńsku. Nic nie wskazuje na to, by prokuratura cokolwiek zrobiła z tymi ustaleniami. Warszawski sąd okręgowy stwierdził wyraźnie, że dowództwo 36. specpułku naruszyło przepisy, organizując lot na nieczynne lotnisko w Smoleńsku. Nic nie wskazuje na to, by prokuratura cokolwiek zrobiła z tymi ustaleniami. Marcin Bondarowicz
Prokuratora umorzyła sprawę dowódców specpułku, na których ciążyły zarzuty o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska. Podstawą decyzji jest budząca wątpliwości ekspertyza dwóch wojskowych pilotów.
Z góry od lewej: płk Mieczysław Gaudyn i płk Krzysztof Szymaniec – ich opinia uzupełniająca pomogła prokuratorowi umorzyć śledztwo w sprawie braku odpowiedniego nadzoru i niedopełnienia obowiązków przez dowódców 36. specpułku – płk. Ryszarda Raczyńskiego i ppłk. Bartosza Stroińskiego.MON (2), Piotr Bławicki/East News (2) Z góry od lewej: płk Mieczysław Gaudyn i płk Krzysztof Szymaniec – ich opinia uzupełniająca pomogła prokuratorowi umorzyć śledztwo w sprawie braku odpowiedniego nadzoru i niedopełnienia obowiązków przez dowódców 36. specpułku – płk. Ryszarda Raczyńskiego i ppłk. Bartosza Stroińskiego.

Umorzenie nastąpiło 29 września po trwającym ponad 10 lat śledztwie. Powód – niestwierdzenie przestępstwa. Jak wynika z uzasadnienia tej decyzji, do którego dotarła POLITYKA, rozstrzygająca była opinia dwóch ekspertów: płk. Mieczysława Gaudyna i płk. Krzysztofa Szymańca. Wbrew temu, co ustaliła komisja Millera oraz powołany w 2011 r. zespół biegłych prokuratury, stwierdzili oni, że piloci i nawigator tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku, posiadali uprawnienia do lotów na tym samolocie oraz że mogli wykonać rejs przy warunkach atmosferycznych, które tam panowały.

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Społeczeństwo; s. 33
Oryginalny tytuł tekstu: "Smoleńska (nie)sprawiedliwość"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022