Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Komika wysokiego ryzyka

Co dziś wolno komikowi?

Serial satyryczny „Ekler” Serial satyryczny „Ekler” Ekler / Youtube
Gdy już utrwaliły się u nas nowe formy humoru z Zachodu – stand-up i improwizacja – z tej samej strony przyszły do nas problemy tej branży. Co dziś wolno komikowi?
Dave ChappelleMediapunch/Backgrid/Forum Dave Chappelle

„Rząd pozamiatał stand-up” – tak aktor i stand-uper Rafał Rutkowski skomentował konferencję ministra Błaszczaka, podczas której zaprezentowano słynne zoofilskie zdjęcia. Stand-up to gatunek komedii, którego wyznacznikiem jest „jechanie po bandzie”: mocny język, ostre obserwacje społeczne, cięty humor, nieoszczędzający świętości. Ale coraz trudniej przebić rzeczywistość, czego dowodem m.in. nowy serial satyryczny „Ekler” (kolejne odcinki pojawiają się co tydzień na YouTube), w którym Rutkowski gra księdza Damiana, mistrza płatnych e-spowiedzi. Akcja dzieje się w siedzibie Telewizji Wytrwamy, którą włada Ojciec Przewodnik, a Beata Harasimowicz, przez lata odpowiedzialna za programy kabaretowe w Telewizji Polskiej i scenarzyści Ewa Telega i Kamil Kwieciński – szpikują scenariusz cytatami z rzeczywistych wypowiedzi m.in. polityków PiS.

Poranek w stacji. Przed bramą grupa fanów w beretach skanduje: „To jest Polska, tu nasz kraj, to dla wiernych istny raj. Nigdy nie oddamy telewizji Wytrwamy!”. W środku siostra Krystyna (Telega) niesie śniadanie Ojcu Przewodnikowi, arcybiskup Ryszard (Jerzy Szejbal) imprezuje w rytm rapu Krzysztofa Skiby: „Dawaj, dawaj ostro w gaz, pijesz ty i piję ja, pije tutaj każdy z nas. Elitarna to zabawa, proboszcz wszystkich wyspowiada”. A na audiencję, trzymając się za ręce i intonując „Abba, ojcze”, przybywają trzej królowie: ministrowie kultury, sprawiedliwości i środowiska, przynosząc dary w postaci worków pieniędzy. W kolejnych odcinkach pojawiać się będą następni i niczym w „Uchu Prezesa” atrakcją ma być podobieństwo aktorów do odgrywanych postaci (np. eksministra Szumowskiego gra Bartłomiej Kasprzykowski). Za to inaczej niż w serii Roberta Górskiego, głównego bohatera – Ojca Przewodnika – nie ma na ekranie i ta jego nieobecność jest osią akcji.

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Kultura; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Komika wysokiego ryzyka"
Reklama