Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Pucz podręcznikowy

Wojsko przejmuje władzę w Sudanie

45-milionowe społeczeństwo Sudanu jest wymęczone inflacją, biedą, bezrobociem, brakami podstawowych produktów żywnościowych. 45-milionowe społeczeństwo Sudanu jest wymęczone inflacją, biedą, bezrobociem, brakami podstawowych produktów żywnościowych. EPA / PAP

Generał Abdel Fattah Burhan przejął władzę w Sudanie i od razu obiecał technokratycznych ministrów oraz wybory w lipcu 2023 r., ale historie puczów w Afryce każą traktować podobne zapowiedzi jak gwarancję przyspawania do przechwyconych stanowisk. Przykładem sąsiedni Egipt, gdzie umościł się reżim marszałka polnego, przebranego w cywilny garnitur prezydenta.

Sudański zamach stanu nie był zaskoczeniem, zapowiadały go manifestacje wzywające wojsko do akcji. 45-milionowe społeczeństwo jest wymęczone inflacją (w czerwcu sięgnęła 413 proc.

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Pucz podręcznikowy"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022