Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Kolorowa dekada

U nas stracona dekada. A na świecie? Wyzwolona sztuka lat 80.

Jeff Koons „Niedźwiedź i policjant”, 1988 r. Jeff Koons „Niedźwiedź i policjant”, 1988 r. Jeff Koons
Lata 80. uważa się w Polsce, i słusznie, za dekadę straconą. Jednak na świecie kultura rozwijała się wtedy z wyjątkowym impetem, o czym przypomina wyśmienita wystawa w wiedeńskiej Albertinie Modern.
Hervé Di Rosa „Dirosapocalypse”, 1984 r.Marek Sobczak Hervé Di Rosa „Dirosapocalypse”, 1984 r.

W kraju mieliśmy „pozamiatane”. Po krótkim festiwalu Solidarności nastały lata najpierw stanu wojennego, a następnie lizania po nim ran. Walki o jako tako godny byt materialny i duchowy. Kultura wyraźnie podzieliła się na oficjalną i drugoobiegową (emigracyjną lub przykościelną), a obie budowały swą tożsamość głównie na ideologicznych fundamentach. Cenzura i żelazna kurtyna skutecznie hamowały napływ artystycznych nowalijek. Tymczasem na świecie lata 80. okazały się w kulturze czasem wyjątkowo kolorowym, wielowątkowym, kreatywnym, a nam dopiero u ich schyłku przyszło zachłannie gonić kończącą się dekadę.

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Kolorowa dekada"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022