Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Pani i pan Komuro

Japońska księżniczka poślubiła plebejusza

Kei Komuro i księżniczka Mako Kei Komuro i księżniczka Mako Reuters / Forum

Księżniczka Mako, bratanica japońskiego cesarza Naruhito, podczas skromnej cywilnej uroczystości zaślubiła Keia Komuro, 30-letniego prawnika, swojego rówieśnika. A że ten jest plebejuszem, utraciła tytuł i opuszcza dwór cesarski. Gdyby była mężczyzną, tytuły by zachowała. W kolejce do tronu też ustawiają się sami mężczyźni, mimo że 81 proc. Japończyków jest tu za równością płci (ale reformy zostały wstrzymane), jak i za tym, aby małżonkowie mogli po ślubie mieć różne nazwiska (czego do dziś nie wolno).

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Oryginalny tytuł tekstu: "Pani i pan Komuro"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022