„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Po weselu się zagoi?

„Wesele”: film, który podzielił Polskę

Smarzowski coś odsłonił, pokazał nam nieprzyjemny, trudny do zaakceptowania obraz. On pozostanie w naszej pamięci i nasza pamięć będzie się musiała z nim w końcu zmierzyć. Smarzowski coś odsłonił, pokazał nam nieprzyjemny, trudny do zaakceptowania obraz. On pozostanie w naszej pamięci i nasza pamięć będzie się musiała z nim w końcu zmierzyć. Mirosław Gryń / Polityka
Drugie „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego nie było filmem kręconym po to, by się podobać. Miało wbić siekierę w polski stół.
Kadr z filmu „Wesele”.Kino Świat Kadr z filmu „Wesele”.

Ten stół od dawna zresztą jest popękany, a siedzący przy nim Polacy podzieleni na co najmniej dwie krzyczące na siebie strony. Chodziło jednak o to, aby wstrząsnąć widownią i polską debatą publiczną, wyostrzyć w niej linie podziału, zmusić nas do konfrontacji z ciągle wypieraną przeszłością. Film skonfliktował jednak Polskę w dość zaskakujący sposób, inaczej niż się spodziewaliśmy. Recepcja „Wesela” jest co najmniej równie ciekawa, jak sam film. Nawet jeśli dyskusje często toczą się obok tego, co stanowi meritum dzieła Smarzowskiego.

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Po weselu się zagoi?"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021