Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Prawoskręt władzy

Prawoskręt władzy. Początki totalitaryzmu w Polsce

Pochód członków Stronnictwa Narodowego w Warszawie. Manifestanci niosą sztandary i transparenty z hasłami, m.in. antysemickimi, 1937 r. Pochód członków Stronnictwa Narodowego w Warszawie. Manifestanci niosą sztandary i transparenty z hasłami, m.in. antysemickimi, 1937 r. NAC, Forum
Romans sanacji z faszystowską młodzieżą był krótki i nieudany, ale mógł doprowadzić do narodzin w Polsce totalitaryzmu.
Adam KocForum Adam Koc

W połowie lat 30. relacje skrajnej prawicy z rządzącą sanacją charakteryzowała swoista dwuznaczność. Z jednej strony narodowcy dostrzegali stopniowy, ale konsekwentny zwrot części piłsudczyków w prawo. Z drugiej jednak uważali ludzi kierujących nawą państwa za skompromitowanych licznymi aferami „starców”, niepojmujących, skąd wieje wiatr historii, oraz wyzwań stawianych przez współczesny świat. W efekcie wśród radykalnej prawicy ugruntowało się przekonanie o wewnętrznym rozkładzie obozu władzy, trawiącej go korupcji i nepotyzmie.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Historia; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawoskręt władzy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Oto jak robić wymaz, by zwiększyć wiarygodność testu

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022