Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Promieniowanie lęków

Jak promieniował strach przed energetyką jądrową

Stadion Stagg Field w Chicago, zanim wybudowano tam pierwszy stos atomowy, 1940 r. Sprzęt naukowy wynoszony przez balony miał sprawdzić intensywność promieniowania kosmicznego nad Ziemią. Stadion Stagg Field w Chicago, zanim wybudowano tam pierwszy stos atomowy, 1940 r. Sprzęt naukowy wynoszony przez balony miał sprawdzić intensywność promieniowania kosmicznego nad Ziemią. Bettmann
Strach przed energetyką jądrową narodził się w popkulturze i mediach. Z czasem osiągnął takie rozmiary, że awarii elektrowni atomowych spodziewali się wszyscy.
Pierwsza komercyjna elektrownia atomowa została uruchomiona 17 października 1956 r. w Calder Hall.World History Archive/Forum Pierwsza komercyjna elektrownia atomowa została uruchomiona 17 października 1956 r. w Calder Hall.

Jeszcze niedawno zapowiadało się, że w Unii Europejskiej nastąpi nieodwracalny zmierzch energetyki jądrowej. Jednak zapowiedź redukcji emisji CO² w krajach UE o połowę do roku 2030 wszystko zmienia. Bez wyremontowania starych reaktorów i budowy nowych wydaje się to niewykonalne. Największą przeszkodą w renesansie tej gałęzi energetyki są nie koszty, lecz powszechne fobie.

Niefrasobliwość państwa Curie

Amerykański dziennikarz Cleveland Moffett, publikujący na łamach brytyjskiego miesięcznika „The Strand Magazine”, odwiedził laboratorium państwa Curie pod koniec 1903 r.

Polityka 49.2021 (3341) z dnia 30.11.2021; Historia; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Promieniowanie lęków"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022