Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Stój! Straż Graniczna!

Przemytnicy II RP

Straż Celna i złapani przez nią przemytnicy tytoniu na granicy ze Związkiem Radzieckim, po 1923 r. Straż Celna i złapani przez nią przemytnicy tytoniu na granicy ze Związkiem Radzieckim, po 1923 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kilogram srebra ukryty we fryzurze damy, kokaina w toalecie pociągu dalekobieżnego – jak przemycano towary w II Rzeczpospolitej.
Polscy pracownicy sezonowi podczas kontroli przez Straż Graniczną na granicy z Niemcami, 1927 r.Narodowe Archiwum Cyfrowe Polscy pracownicy sezonowi podczas kontroli przez Straż Graniczną na granicy z Niemcami, 1927 r.

Józef Piłsudski w „Moich pierwszych bojach” wspominał m.in. matnię, w jakiej znalazł się wraz z Legionami w listopadzie 1914 r. pod Uliną Małą na granicy oddzielającej Kongresówkę od Galicji. W czasie odwrotu armii austro-węgierskiej, cofającej się przed ofensywą rosyjską, legioniści niemal u bram Krakowa zostali odcięci przez znaczne siły nieprzyjacielskie. Na szczęście dla przyszłego marszałka Polski trafił on w krytycznej sytuacji na odpowiednich ludzi: „Nawinęły się nam po drodze dwie chaty stojące w rozszerzeniu wąwozu.

Polityka 51.2021 (3343) z dnia 14.12.2021; Historia; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Stój! Straż Graniczna!"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022