Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Parasol nad premierem

Chamberlain w Monachium. Netflix rozwija parasol nad brytyjskim premierem

Negocjacje w Monachium w 1938 r. Od lewej: Benito Mussolini, Adolf Hitler, Hermann Göring (stoi), tłumacz Paul Otto Schmidt i Neville Chamberlain. Negocjacje w Monachium w 1938 r. Od lewej: Benito Mussolini, Adolf Hitler, Hermann Göring (stoi), tłumacz Paul Otto Schmidt i Neville Chamberlain. Heinrich Hoffmann/Ullstein Bild / Getty Images
Netflix pokazał adaptację głośnej książki Roberta Harrisa o kryzysie monachijskim z 1938 r. To próba rehabilitacji Neville’a Chamberlaina.
Pierwsza strona „Daily Express” z 30 września 1938 r. z tytułem „Pokój”.London Express/Getty Images Pierwsza strona „Daily Express” z 30 września 1938 r. z tytułem „Pokój”.

Gdy Neville Chamberlain pierwszy raz odwiedził Adolfa Hitlera w Berchtesgaden, rozmawiali trzy godziny. Brytyjski premier był przekonany, że nawiązał z niemieckim führerem nić porozumienia. I że go przejrzał. Jednemu ze współpracowników mówił potem, że to „bez wątpienia najbardziej obrzydliwy i bigoteryjny człowiek, z którym musiałem się zadawać”. Hitler nie pozostał mu dłużny: „Jeśli jeszcze kiedyś ten głupi, stary człowiek z tą swoją parasolką przyjedzie nam przeszkadzać, zepchnę go ze schodów i będę skakał mu po brzuchu przed fotoreporterami”.

Polityka 5.2022 (3348) z dnia 25.01.2022; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Parasol nad premierem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >