Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Wygrana samobójcy

Narodziny strachu przed atomową apokalipsą

Jeden z wielu wybuchów nad Atolem Bikini, kwiecień 1954 r. Jeden z wielu wybuchów nad Atolem Bikini, kwiecień 1954 r. Getty Images
Paraliżujący strach przed atomową apokalipsą rodził się stopniowo. Najpierw był udziałem ludzi ze świata nauki i polityki. Gdy dołączyli twórcy kultury, stał się codziennością mas.
Uczniowie gimnazjum na Brooklynie mają ćwiczenie „kaczka i osłona” w ramach przygotowań do ataku nuklearnego, 1962 r.Getty Images Uczniowie gimnazjum na Brooklynie mają ćwiczenie „kaczka i osłona” w ramach przygotowań do ataku nuklearnego, 1962 r.

„Teraz stałem się śmiercią, burzycielem światów” – powiedział Robert J. Oppenheimer do naukowców obserwujących, jak pustynię w Nowym Meksyku 16 lipca 1945 r. rozpalił atomowy wybuch. Cytat ze starohinduskiej „Bhagawadgity” przyjęli milczeniem. „Wiedzieliśmy, że świat już nie będzie taki sam” – wspominał Oppenheimer. Jednak ani pierwsza w dziejach detonacja ładunku jądrowego, ani zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki nie wzbudziły powszechnego lęku.

Polityka 12.2022 (3355) z dnia 15.03.2022; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Wygrana samobójcy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >