Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Historia

Stare rany

Stare rany i targowica. Dlaczego Białoruś wciąż przeżywa rozbiory Polski?

„Rejtan – upadek Polski”, obraz Jana Matejki z 1866 r. przedstawiający protest białoruskiego posła ziemi nowogródzkiej na sejmie rozbiorowym. „Rejtan – upadek Polski”, obraz Jana Matejki z 1866 r. przedstawiający protest białoruskiego posła ziemi nowogródzkiej na sejmie rozbiorowym. Forum
O tym, kto był zdrajcą u kresu istnienia Rzeczpospolitej, dlaczego szlachta zgodziła się na targowicę i co oznaczają rozbiory Polski dla współczesnej Białorusi, opowiada historyk dr Vadzim Anipiarkou.
Tadeusz Kościuszko, bohater narodowy także Białorusinów.Muzeum Narodowe w Krakowie Tadeusz Kościuszko, bohater narodowy także Białorusinów.

JAN SIWOŃ: – Polska narracja historyczna mówi o rozbiorach Polski, jakby nie dotyczyły całej Rzeczpospolitej. Czy takie zawężenie nie jest krzywdzące z perspektywy białoruskiej?
VADZIM ANIPIARKOU: – Absolutnie nie. Mój kraj również był dzielony na części przez rozbiory. Ale różni nas kwestia przemiany cywilizacyjnej. Od czasu rozbiorów Białoruś znalazła się w sferze wpływów innej cywilizacji i ta zmiana jest bardzo dostrzegalna. Obydwa kraje znalazły się w podobnej sytuacji, jednak konsekwencje rozbiorów w Polsce przeszły już w większości do historii, a dla nas to wciąż współczesność.

Polityka 38.2022 (3381) z dnia 13.09.2022; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Stare rany"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >