Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Polskość hybrydowa

Kurscy, czyli polskość hybrydowa. To wielka, ważna książka

Dwuletni Jarosław Kurski z mamą Anną w mieszkaniu przy ul. Szkarłatnych Dębów w Gdańsku, 1965 r. Dwuletni Jarosław Kurski z mamą Anną w mieszkaniu przy ul. Szkarłatnych Dębów w Gdańsku, 1965 r. Witold Kurski/archiwum rodzinne
Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, napisał jedną z najbardziej fascynujących książek tego sezonu. Otwartą, szczerą, intymną.
Przyszła babcia Jarosława Kurskiego Teodora Niemirowska vel Bernstein z bratem Ludwikiem (późniejszym Lewisem Namierem), ok. 1896 r.Archiwum rodzinne Przyszła babcia Jarosława Kurskiego Teodora Niemirowska vel Bernstein z bratem Ludwikiem (późniejszym Lewisem Namierem), ok. 1896 r.

Dziady polskie i żydowskie dybuki, duchy, które tłuką się po świecie, dręczą pamięć, przechodzą ze zmarłych do żywych. Mistyka i folklor żydowski w naszej części Europy zaświadczają obecność dybuków, tak jak Mickiewicz i w ogóle słowiańszczyzna obecność dziadów, czyli duchów przodków. Jak te duchy się spotykają, w jakich są relacjach, a też jak się ze sobą plączą?

Jarosław Kurski zmierzył się z dybukiem, który go – jak mówi – gniótł, zmierzył się też z dziadami. Już to stwierdzenie pokazuje nie tylko podróż między dwiema mistykami, ale przede wszystkim gotowość do konfrontacji z własną historią, genealogią i ze świadomością.

Polityka 43.2022 (3386) z dnia 18.10.2022; Historia. Esej; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Polskość hybrydowa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?