Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Lwie Serce pod Jerozolimą

Jak Ryszard Lwie Serce państwo krzyżowców uratował

Król Ryszard w drodze do Ziemi Świętej, iluminacja rękopisu „Li rommans de Godefroy de Buillon et de Salehadin”, 1337 r. Król Ryszard w drodze do Ziemi Świętej, iluminacja rękopisu „Li rommans de Godefroy de Buillon et de Salehadin”, 1337 r. Getty Images
Jak król Anglii Ryszard uratował państwo krzyżowców 830 lat temu, prowadząc trzecią krucjatę.
Masakra jeńców muzułmańskich zarządzona przez króla Ryszarda, ilustracja autorstwa Jeana Colombe, XV w.Getty Images Masakra jeńców muzułmańskich zarządzona przez króla Ryszarda, ilustracja autorstwa Jeana Colombe, XV w.

Sułtan Saladyn zadał krzyżowcom dotkliwą klęskę w 1187 r. – jego armia licząca 40 tys. wojowników pokonała mniejsze o połowę siły króla Jerozolimy Gwidona z Lusignan na pustyni pod Hittin, muzułmanie otoczyli i wybili Franków. Zginęło ok. 10 tys. chrześcijan. Król Jerozolimy i wielu możnych dostało się do niewoli, a po zwycięstwie sułtan wydał rozkaz zabicia wszystkich pojmanych joannitów i templariuszy. Arabski kronikarz napisał, że wielu „sufich i pobożnych mężów” błagało sułtana, by zezwolił im własnoręcznie zabić choć jednego niewiernego, a Saladyn przyglądał się kaźni „z pogodną twarzą”.

Po tym zwycięstwie Saladyn w błyskawicznej kampanii zajął niemal całe Królestwo Jerozolimskie, w tym dwa największe, najważniejsze miasta – Jerozolimę i Akkę. Oparły mu się jedynie Trypolis, Księstwo Antiochii i, najbardziej istotny – Tyr. Kiedy ten ostatni miał już skapitulować, w porcie pojawił się Konrad z Montferratu (lipiec 1187 r.), wojowniczy arystokrata z północnych Włoch i jednocześnie zięć cesarza Konstantynopola. Negocjacje w sprawie poddania zostały przerwane i ostatecznie Saladyn nie zdołał zdobyć Tyru, co stało się przyczyną jego późniejszych porażek.

Wstrząśnięta Europa

Wiadomość o utracie Jerozolimy wstrząsnęła Europą. Papież Grzegorz VIII wydał bullę wzywającą do III krucjaty, podkreślając, że klęska jest karą za grzechy zamorskich chrześcijan. Miał sporo racji, bo słabe i podzielone państwo krzyżowców rozgrywało nieustanne spory pomiędzy panami, a kwestie dynastyczne doprowadziły je na skraj wojny domowej. Pokonany pod Hittin Gwidon z Lusignan, człowiek słabego charakteru i niezbyt rozsądny, zdobył władzę dzięki intrygom i uwiedzeniu królewskiej siostry swojego poprzednika. Dwie największe siły militarne, zakony templariuszy i joannitów, wikłały się w politykę i często występowały przeciw sobie.

Polityka 50.2022 (3393) z dnia 06.12.2022; Historia; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Lwie Serce pod Jerozolimą"
Reklama