Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Los na lepszy los

Los na lepszy los, czyli dzieje hazardu. Kiedyś grali głównie mężczyźni

Obraz „Loteria na Piazza di Montecitorio w Rzymie” pędzla Giovanniego Paolo Paniniego, XVIII w. Obraz „Loteria na Piazza di Montecitorio w Rzymie” pędzla Giovanniego Paolo Paniniego, XVIII w. Getty Images
W czasach niepewności i dużego rozwarstwienia dochodów nadzieją dla biedniejszych była gra hazardowa.
Bilet angielskiej loterii z 1815 r.Forum Bilet angielskiej loterii z 1815 r.

W połowie XIX w. „Kurier Warszawski” zapewniał, że całe miasto gra na loterii. W dzień „ciągnienia” panował niezwykły ruch, a w kolekturach tłok. Tabele wyników gromadziły tłumy, w prasie podawano informacje o wygranych. Wzbogaceni stanowili przedmiot powszechnego zainteresowania. Prasa opisywała budujące historie: oto niezbyt majętny człowiek, który miał poślubić biedną pannę, wygrał ogromną sumę. Nie porzucił narzeczonej dla lepszej partii, zawarł z nią małżeństwo. Autorka książki „Kupowanie nadziei. Loteria w Królestwie Polskim (1815-1867)” Alicja Nowak przytacza rozmaite noty prasowe na ten temat: „Właścicielem wygranej (w wysokości 10 tys. zł) jest służący przy dworze; w przyszłą niedzielę żeni się i właśnie fortuna posłużyła na nowe gospodarstwo”. „Los (wygrana 20 tys.) należy do tutejszego kupca Izraelity, którego interesa w tych właśnie czasach były w stanie potrzebującym wsparcia”. Albo: „Jedna z tutejszych obywatelek w ciągnięciu 1. Klasy 29. Loterii klasycznej wygrała kilkaset złotych. Doniesiono jej w godzinę, gdy szczęśliwie powiła córkę. Wygraną sumkę przeznaczyła na posag dla nowo narodzonej, który ma być natychmiast oddany na procent i róść będzie aż do zamążpójścia”.

Grę, w której o zwycięstwie decydowało losowanie numerowanych biletów, znano już w starożytnym Rzymie. W średniowieczu podobne rozrywki organizowali dla swoich dworzan władcy. Loterie odbywały się na festynach w celach charytatywnych – zbierano na powodzian, pogorzelców, budowę kościołów i przytułków. Początki loterii miały charakter lokalny i miejski. Losowano towary albo pieniądze. Prowadzący zyskiwał niewiele więcej niż grający. Loterie były urządzane od przypadku do przypadku, nieregularnie, przy okazji różnego rodzaju świąt.

Polityka 3.2023 (3397) z dnia 10.01.2023; Historia; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Los na lepszy los"
Reklama