Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Sztuka skandalu

Wielka aktorka, wielka skandalistka. Mija 100 lat od śmierci Sarah Bernhardt

Aktorka w swoim salonie, Paryż, koniec XIX w. Aktorka w swoim salonie, Paryż, koniec XIX w. Bettmann / Getty Images
Była postacią nietuzinkową. Sypiała w trumnie, trzymała w domu geparda, a na scenie zagrała Judasza. 26 marca przypada setna rocznica śmierci Sarah Bernhardt.
Zagrała Hamleta w teatrze w 1899 r., w filmie w 1900 r.Bridgeman/Forum Zagrała Hamleta w teatrze w 1899 r., w filmie w 1900 r.

Uważana jest za jedną z największych aktorek wszech czasów. Sarah Bernhardt na przełomie XIX i XX w. podbiła międzynarodowe teatry, obsadzana w rolach heroin, postaci historycznych i mężczyzn. Z czasem stała się ikoną również na wielkim ekranie. W czasie imponującej kariery wystąpiła w ponad 120 przedstawieniach w Europie, obu Amerykach, Kanadzie, Australii i na Bliskim Wschodzie. Uznaje się ją za pierwszą gwiazdę we współczesnym rozumieniu tego słowa. „Boska Sarah”, jak określano ją w tamtym czasie, była znana nie tylko ze względu na swój wszechstronny talent, ale też ekscentryczny styl bycia.

Opinię publiczną szokowały zdjęcia Bernhardt w trumnie, w której miała zwyczaj ucinać sobie drzemki, a także doniesienia o jej egzotycznej pasji trzymania w domu niebezpiecznych zwierząt: geparda, wilka, boa dusiciela czy aligatora. Ten ostatni – jak plotkowano – zmarł od dużej ilości szampana, którym poiła go opiekunka.

Także ubiór Bernhardt oburzał konserwatywną część społeczeństwa. Była prekursorką stylu łączącego elementy męskiej garderoby z kobiecym seksapilem. Obok działaczki na rzecz praw kobiet Amelii Bloomer i aktorki Fanny Kemble była jedną z pierwszych XIX-wiecznych kobiet noszących spodnie. Na scenie równie często co zjawiskowe suknie nosiła oficerskie mundury lub fedorę (rodzaj kapelusza z rondem), niejednokrotnie odgrywając męskie role. Aktorstwo było dla niej wszystkim i stanowiło obszar nieskrępowanego tworzenia. Nie porzuciła go nawet wtedy, gdy z powodu gangreny lekarze amputowali jej nogę.

Henriette Rosine Bernard, bo tak właściwie nazywała się artystka, przyszła na świat w 1844 r. w Paryżu. Jej matka Judith, urodzona w Holandii Żydówka, była ekskluzywną prostytutką, świadczącą usługi paryskiej elicie.

Polityka 13.2023 (3407) z dnia 21.03.2023; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka skandalu"
Reklama