Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Książki na Święta

Książki historyczne pod choinkę. Grecja, Miller, Krzywousty. Podpowiedzi „Polityki”

suricoma / PantherMedia
materiały prasowe

Niezastąpiony Gall

Mariusz Samp, Bolesław Krzywousty. Piastowski bóg wojny, Wydawnictwo Lira, Warszawa 2023, s. 256

Z legendą Bolesława III zmierzył się znany popularyzator i historyk epoki wczesnego średniowiecza Mariusz Samp, dając czytelnikowi przystępną biografię piastowskiego księcia. Za sprawą jego książki w panteonie władców polskich objawił się bóg wojny. Okrutny, odważny, jak również kontrowersyjny – mający swoich wyznawców i wrogów.

Autor sprawnie odmalował portret Krzywoustego. Władcy wojującego i zwycięskiego, który rzucił wyzwanie niemieckiemu cesarzowi Henrykowi V. Ramy, w których ten obraz powstał, tworzą cytaty z „Kroniki polskiej” Galla Anonima. Jak autor sam przyznał, źródło to jest niezastąpione. Czytelnik wraz z narracją pierwszego polskiego kronikarza płynie przez burzliwe życie władcy. Jest to zarazem największa siła, jak i słabość tej książki.

Z pewnością olbrzymim walorem tego tytułu jest przybliżenie twórczości Galla Anonima wszystkim tym, którzy nie mieli okazji czytać jego dzieła lub jest ono dla nich zbyt trudne do samodzielnej lektury. Jednak zabieg ten powoduje, że widzimy Bolesława przede wszystkim życzliwymi oczami pierwszego dziejopisarza. Podobnie jak sam autor liczę na następne, opisujące czasy panowania Bolesława III, publikacje, które ożywią dyskusję historyczną o okresie wczesnopiastowskim. Książka Mariusza Sampa zaciekawia i zaprasza do dalszego zgłębiania tych czasów.

IGNACY ZIELIŃSKI

Premier po prezydencie

Premier. Leszek Miller w rozmowie z Tomaszem Lisem, Wydawnictwo Tomasz Lis, Warszawa 2023, s. 366

Rozmowa przeprowadzona przez Aleksandra Kaczorowskiego z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim znalazła się wiosną 2023 r.

Polityka 52.2023 (3445) z dnia 19.12.2023; Historia; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Książki na Święta"
Reklama