Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Prawdomówni przegrają

Dlaczego politycy kłamią? Ci wielcy robią to tak samo jak ci mali i podli. Więc co ich tak naprawdę różni?

John F. Kennedy, prezydent USA (z lewej) i Nikita Chruszczow, pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, podczas spotkania w ambasadzie USA w Wiedniu, czerwiec 1961 r. John F. Kennedy, prezydent USA (z lewej) i Nikita Chruszczow, pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, podczas spotkania w ambasadzie USA w Wiedniu, czerwiec 1961 r. Ron Case / Getty Images
O tym, czy przywódcy na miarę Churchilla i Kennedy’ego odeszli na dobre. Oraz jak i dlaczego kłamią politycy – opowiada Max Hastings, brytyjski dziennikarz i historyk.
Premier Winston Churchill obserwuje bombowiec Short Stirling z 7. eskadry Królewskich Sił Powietrznych, czerwiec 1941 r.Imperial War Museum/Getty Images Premier Winston Churchill obserwuje bombowiec Short Stirling z 7. eskadry Królewskich Sił Powietrznych, czerwiec 1941 r.

TOMASZ TARGAŃSKI: – Przyzwyczailiśmy się myśleć, że wszyscy politycy kłamią. A czy wielcy przywódcy, mężowie stanu kłamią inaczej?
MAX HASTINGS: – Kłamią tak samo jak ci mali i podli. Różnica polega na tym, że częściej mają rację i podejmują trafniejsze decyzje. A zwycięzców, jak wiadomo, się nie sądzi.

Ale może nie wszystkie kłamstwa są takie same? Może gdy kłamią wielcy, kierują się innymi pobudkami?
Czasami tak jest. Weźmy Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, który w 1962 r. w zamian za usunięcie radzieckich rakiet z Kuby po cichu obiecał Nikicie Chruszczowowi wycofać amerykańskie rakiety z Turcji. Nigdy nie przyznał tego publicznie. Pytany, czy zawarł układ z Moskwą, zaprzeczał bez mrugnięcia okiem. Konsekwentnie kłamał. Z perspektywy czasu widać, że robił to w dobrej wierze. Zdawał sobie sprawę, że gdyby prawda wyszła na jaw, wybuchłaby awantura, a radykałowie zażądaliby krwi. Poświęcił więc prawdę na ołtarzu zachowania kruchego pokoju między mocarstwami nuklearnymi. Inny przykład to Winston Churchill. Wiosną 1940 r. po ewakuacji wojsk z Dunkierki, w najczarniejszej godzinie wojny, wystąpił w parlamencie i kłamał, mówiąc, że Brytania może pokonać Hitlera. Jego korespondencja z tego okresu i relacje bliskich mu osób świadczą, że nie miał najmniejszych wątpliwości, że jeśli Ameryka nie przystąpi do wojny, klęska jest nieuchronna. W chwili próby Churchill zaserwował narodowi wielkie kłamstwo. Zrobił to, bo wierzył, że Hitlera trzeba pokonać, i aby to zrobić, Brytyjczycy muszą uwierzyć w zwycięstwo.

W takim razie czym kłamstwo Churchilla różni się od kłamstw Lyndona Johnsona czy Richarda Nixona, którzy przez lata przekonywali Amerykanów, że wojnę w Wietnamie można wygrać, choć prywatnie mówili co innego?

Polityka 12.2024 (3456) z dnia 12.03.2024; Historia; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawdomówni przegrają"
Reklama