Klasyki Polityki

Będziesz sierotą

Dzieci w domu dziecka, problem z głowy

Jedna trzecia polskich dzieci przebywa w sierocińcach z powodu nędzy rodziców. Jedna trzecia polskich dzieci przebywa w sierocińcach z powodu nędzy rodziców. Shutterstock
Była właśnie duża przerwa, kiedy przyjechali po Łukasza. Policja czekała w samochodzie przed gimnazjum. Na korytarz wszedł kurator sądowy. – Dlaczego nic o tym nie wiedziałam? – spytała wychowawczyni Łukasza. – Przygotowałabym jakoś chłopca. – Pani tyle tu może, ile Żyd w okupację – odpowiedział elegancko kurator.

Pięcioro rodzeństwa Łukasza czekało już w samochodzie. Zostali zabrani do domu dziecka.

Jedna trzecia polskich dzieci przebywa w sierocińcach z powodu nędzy rodziców. Tego cywilizowane kraje nie muszą się wstydzić. Czegoś takiego po prostu u nich nie ma. Nikt tam nie karze dzieci za biedę rodziców posłaniem do domu dziecka. Takich domów zresztą, gdzie się przechowuje dzieci do pełnoletności, też tam nie ma. Polska jest krajem biednym. Lecz stać go na superdrogie sierocińce.

Utrzymanie sześciorga dzieci Grażyny i Andrzeja Kołodziejów ze wsi Horodyszcze w powiecie Biała Podlaska, które w pierwszych dniach czerwca zawieziono do sierocińca, będzie kosztowało ponad 8 tys.

Polityka 26.2002 (2356) z dnia 29.06.2002; Kraj; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Będziesz sierotą"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >