Klasyki Polityki

Dwutlenek naiwności

Moda na bary tlenowe. Nie daj się nabrać

Nowo otwarty bar tlenowy w Kolonii. Ponoć niemieckie kasy chorych zwracają za kurację pieniądze. Nowo otwarty bar tlenowy w Kolonii. Ponoć niemieckie kasy chorych zwracają za kurację pieniądze. BEW
Bary tlenowe cieszą się coraz większym powodzeniem. Ale naukowcy nie potwierdzają, by uczęszczanie do nich służyło zdrowiu. Przeciwnie, taka kuracja może zniszczyć nie tylko kieszeń.

Lista korzyści, które właściciele barów tlenowych obiecują w swoich ulotkach reklamowych, jest imponująca. Dzięki kuracji tlenowej – zapewniają – wzmocnisz swój system immunologiczny, dotlenisz serce, zwiększysz sprawność fizyczną i psychiczną, odtrujesz organizm, zredukujesz skutki stresu, opóźnisz starzenie. Kuracja taka działa też wspomagająco w stwardnieniu rozsianym, odchudzaniu, chorobach niedokrwienia mózgu i siatkówki oka, obniża natężenie migren, jest niezastąpioną formą kosmetyki, chroni przed zespołem przewlekłego zmęczenia, łagodzi dolegliwości związane z menopauzą i andropauzą.

Dałam się na to wszystko nabrać – przyznaje Dorota Leszczyńska, właścicielka agencji nieruchomości. – Na godzinny seans wydałam prawie sto złotych i wtedy się opamiętałam; w tym czasie mogłabym pooddychać świeżym powietrzem w Kampinosie za darmo.

Bar pod gazem

Z oferty umieszczonej w Internecie: „Smog nad Warszawą – ratuj się! W naszym klubie tlenowym oferujemy po promocyjnej cenie karnety na trzydniową aktywną terapię tlenową lub jednodniową terapię klasyczną. Spośród innych tego typu placówek wyróżnia nas dogodna lokalizacja, system mental fitness i opieka fachowego personelu medycznego”.

Fachowym personelem medycznym okazuje się pan Piotr, z wykształcenia technik medyczny (jakkolwiek przyznaje się, że ma siostrę, która w ubiegłym roku odebrała dyplom lekarza): – Wspólnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego oficjalna medycyna milczy na temat terapii tlenowej. Czyżby z niewiedzy? Przecież ta metoda bazuje na doświadczeniach laureatów Nagrody Nobla, korzysta z niej Tina Turner, Michael Jackson. To naturalna metoda wyrównująca niedobór tlenu w organizmie, naukowo opracowana i stosowana na całym świecie.

Polityka 48.2002 (2378) z dnia 30.11.2002; Społeczeństwo; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Dwutlenek naiwności"
Reklama