Klasyki Polityki

Ku pamięci

Jak poprawić pamięć?

Myśląc o pamięci zazwyczaj wyobrażamy ją sobie jako pewnego rodzaju magazyn, który znajduje się gdzieś w określonym miejscu naszego mózgu. Myśląc o pamięci zazwyczaj wyobrażamy ją sobie jako pewnego rodzaju magazyn, który znajduje się gdzieś w określonym miejscu naszego mózgu. RoonzNL / Pixabay
Niemal każdy z nas narzeka na swoją pamięć. Niesłusznie. W większości przypadków nie jest ona gorsza niż innych ludzi, a ponadto możemy ją usprawnić dzięki odpowiednim ćwiczeniom, diecie i aktywności fizycznej.
.Infografika Wawrzyniec Święcicki/Polityka .

Niemal na całym świecie organizowane są dość specyficzne zawody. Noszą one nazwę olimpiad pamięciowych, czyli memoriad. Podczas nich ludzie rywalizują np. o to, kto najlepiej zapamięta w kolejności listę 500 słów, prawidłowo skojarzy 99 twarzy z nazwiskami lub powtórzy z pamięci nieopublikowany poemat. Zwycięzcy, oprócz medali i dyplomów honorowych, otrzymują zaszczytne miano mnemonistów – ludzi o ponadprzeciętnej zdolności do zapamiętywania. Jeden z najbardziej znanych na świecie – Rajan Mahadewan – niedawno wyrecytował bezbłędnie kilkadziesiąt tysięcy kolejnych cyfr liczby P.

Polityka 11.2002 (2341) z dnia 16.03.2002; Nauka ; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Ku pamięci"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >