Klasyki Polityki

Ostatnia płyta

Ostatnia płyta. Pożegnanie z azbestem

Wierzbica produkowała aż do ostatniej chwili Wierzbica produkowała aż do ostatniej chwili Aleksander Kęplicz/ EPIX / •
Poniedziałek, dwudziesty ósmy września rano. Właśnie od dziś zaczyna w Polsce obowiązywać całkowity zakaz produkcji z udziałem azbestu – informuje dziennikarzy prezes Izopolu Jacek Tomczuk.

Jeszcze rok temu o tej dacie myślano w Trzemesznie ze zgrozą. Dzisiaj prezes i jego ludzie świętują ją, zapraszając do konsumpcji wędzonego łososia i sałatki z krewetek. Patrząc na obficie zastawiony stół, nikt nie może mieć wątpliwości, że w Izopolu za azbestem za bardzo się już nie tęskni.

Dwunastego sierpnia wieczorem prezes Izopolu osobiście wsypał do kołogniotu ostatni worek azbestu. Polał się szampan, łza się w oku zakręciła. Przez trzydzieści lat to właśnie dzięki azbestowi rozkwitło Trzemeszno, a wdychającej go w siebie załodze żyło się dostatniej.

Dyrektor produkcji Andrzej Konieczka z pewnym wzruszeniem nachyla się nad leżącą na stole falistą płytą w kolorze mysim. Oto ostatnia płyta azbestowa, która zeszła z linii trzynastego sierpnia o dziewiątej rano. Zaraz potem maszyny stanęły, a w hali nastała głęboka cisza. Ludzie rozeszli się do domu. Ostatnią płytę wyprodukowaną z azbestu, uroczyście wrzuconego do kołogniotu przez prezesa, schowano. Być może już niedługo spocznie w zakładowej izbie pamięci.

Niekończący się koniec

Na specjalnej konferencji prasowej dyrektorzy czterech zakładów branży azbestowej mieli opowiedzieć, jak zamierzają poradzić sobie w nowej rzeczywistości. Ale na sali jest tylko Trzemeszno i Szczucin. Pełnomocnik zarządcy komisarycznego Izolacji z Ogrodzieńca przez telefon przyznaje, że nie dojechał, bo aż do północy pilnował produkcji ostatniej partii płyt. Jak się okazuje, dyrektor Józef Tomasik z Wierzbicy także robił płyty do ostatniej chwili. – Na tę końcówkę popyt był tak duży, że zakład pracował pełną mocą, trzeba było nawet przyjąć nowych ludzi. Zrobiliśmy spory zapas i ten azbest powinien nas jeszcze jakoś wyżywić do wiosny.

Do likwidacji produkcji z udziałem azbestu przygotowywano się w Polsce kilkakrotnie.

Polityka 41.1998 (2162) z dnia 10.10.1998; Kraj; s. 27
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatnia płyta"
Reklama