Klasyki Polityki

Zabawa pod białą lilią

Ofiary brutalnych morderstw w Zabawie

Tabliczki w krypcie kościoła w Zabawie. Symbole okrutnie przerwanych krótkich życiorysów. Tabliczki w krypcie kościoła w Zabawie. Symbole okrutnie przerwanych krótkich życiorysów. Leszek Zych / Polityka
W Zabawie, małej wsi koło Tarnowa, w krypcie miejscowego kościoła wisi rząd mosiężnych tabliczek wmurowanych w ceglany mur. Poczet męczennic i męczenników – tak mówią ludzie. Okrutnie przerwane krótkie życia. Patronuje im z ołtarza Błogosławiona Karolina.

Tabliczka Iwony Szczęsnej z pobliskiego Tarnowa. Młodzi mężczyźni gwałcili ją w opuszczonym budynku, wybili jej wszystkie zęby i skatowaną owinęli w kołdrę, upychając w wersalce. Potem jeden z nich udusił kuzynkę Iwony, która wszystko to wcześniej zaplanowała, a potem rzucił się pod pociąg.

Jest tabliczka, którą chciała mieć tu matka Jacka Piaseckiego. Jeden jej syn zginął w wypadku, a drugiego w tym samym roku zabili dla rozrywki młodzi ludzie na dyskotece. Nawet go nie znali.

Ofiary morderstw

Jest tabliczka Rafała Kulki, potrąconego i ciągnionego za samochodem przez 50 m przez dwóch kolegów ze szkoły za to, że miał świadectwo z czerwonym paskiem: śmierć takiemu.

Polityka 50.2004 (2482) z dnia 11.12.2004; Społeczeństwo; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Zabawa pod białą lilią"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >