Klasyki Polityki

Co ptak wije. Budowniczy gniazd

Kolebką sroki jest warowny zamek. Kolebką sroki jest warowny zamek. Wiktor Pawłowski / Polityka
Ptaki rozmaicie wywiązują się z budowy kolebki; od braku gniazda do trójwymiarowej kuli i w czasie od zera do kilku tygodni. Wykonywanie różnorodnych konstrukcji można by przyporządkować ludzkim zawodom: murarzom, cieślom, górnikom, a nawet palaczom c.o.
Jaskółka dymówka wraz z oknówką to wzorcowi murarze.Wiktor Pawłowski/Polityka Jaskółka dymówka wraz z oknówką to wzorcowi murarze.

Na pytanie: gdzie się gnieżdżą ptaki? zazwyczaj odpowiadamy: na drzewach. Tymczasem około jednej trzeciej kraju pokrywają pola i łąki, a gnieżdżenie się na ziemi jest tam koniecznością kolonizacyjną. Nawet ptaki leśne, jak lelek, świergotek drzewny, skowronek borowy, świstunki, czyli wójciki, gniazdują na ziemi z wyboru. Wybór ten jest szczególnie spektakularny w przypadku świstunek (Phylloscopus – przeglądacz liści), które żerują w koronach drzew i z każdym robaczkiem zniżają się kilkanaście metrów do piskląt z tysiąc razy dziennie!

Polityka 27.2006 (2561) z dnia 08.07.2006; Społeczeństwo; s. 84
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021