Klasyki Polityki

Rzeczpospolita Brytyjska

Rzeczpospolita Brytyjska. Tak Polacy urządzali się na Wyspach

Marcin Maziej / Forum
Już milion w Wielkiej Brytanii, 300 tys. w Irlandii. Tak Polacy stawali się największą mniejszością narodową na Wyspach. Powstały polskie sklepy, firmy taksówkarskie, gazety, rozgłośnia radiowa. Także biura: polskiej położnej i firmy pogrzebowej.
Najmłodsze polskie radio Orla – szefowa studia
Joanna Figlak i twórca rozgłośni George MatlockMartyna Bunda/Polityka Najmłodsze polskie radio Orla – szefowa studia Joanna Figlak i twórca rozgłośni George Matlock

Aleksandra i Artur, położna i grabarz (a właściwie funeral manager), przyjechali w tym samym miesiącu, w tym samym roku. I w podobnym czasie zaczęli pracować przy King’s Street, po dwóch stronach tego samego korytarza w budynku Polskiej Organizacji Społeczno-Kulturalnej. Wielkim, wyłożonym wykładziną dywanową biurowcu w amerykańskim stylu, postawionym kiedyś za pieniądze Polonii. Nie znają się. Raz – że w Londynie jest już mnóstwo Polaków, a fakt etnicznej przynależności przestał być powodem, by się do człowieka zbliżyć.

Polityka 24.2006 (2558) z dnia 17.06.2006; Raport; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Rzeczpospolita Brytyjska"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015