Klasyki Polityki

Oto Tate

Tate Modern. Co jest nowoczesne?

Tate Modern, bo tak nazywa się muzeum, ma zmienić pejzaż kulturalny Europy. Tate Modern, bo tak nazywa się muzeum, ma zmienić pejzaż kulturalny Europy. Tate Modern / •
Brudna, obrzydliwa, porzucona na prawie 20 lat elektrownia w środku Londynu stała się największym na świecie muzeum sztuki nowoczesnej.

Już z najbliższej stacji metra, mostem, pod którym powiesił się watykański bankier (widocznie było to miejsce naprawdę opuszczone), zmierza do muzeum nieprzerwany pochód zwiedzających. Tate Modern, bo tak nazywa się muzeum, ma zmienić pejzaż kulturalny Europy.

Zdumienie budzi hala turbin. To po prostu miejsce po pięciu wielkich turbinach olejowych (elektrownia przestawiła się z węgla na ropę naftową). Muzeum ma więc do dyspozycji galerię, gdzie od podłogi do sufitu jest 35 metrów, a wszystko na niezmąconej żadnymi ścianami czy przegrodami długości 155 metrów.

Polityka 27.2000 (2252) z dnia 01.07.2000; Kultura; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Oto Tate"

Czytaj także

Żyjmy Lepiej

Dziesięć tysięcy kroków

Chodźmy chodzić, maszerować z kijami i biegać. Plan minimum to dziesięć tysięcy kroków dziennie. Można też zwiększyć obroty, ale trzeba to robić z głową.

Marcin Piątek
28.07.2020