Klasyki Polityki

Oto Tate

Tate Modern. Co jest nowoczesne?

Tate Modern, bo tak nazywa się muzeum, ma zmienić pejzaż kulturalny Europy. Tate Modern, bo tak nazywa się muzeum, ma zmienić pejzaż kulturalny Europy. Tate Modern / •
Brudna, obrzydliwa, porzucona na prawie 20 lat elektrownia w środku Londynu stała się największym na świecie muzeum sztuki nowoczesnej.

Już z najbliższej stacji metra, mostem, pod którym powiesił się watykański bankier (widocznie było to miejsce naprawdę opuszczone), zmierza do muzeum nieprzerwany pochód zwiedzających. Tate Modern, bo tak nazywa się muzeum, ma zmienić pejzaż kulturalny Europy.

Zdumienie budzi hala turbin. To po prostu miejsce po pięciu wielkich turbinach olejowych (elektrownia przestawiła się z węgla na ropę naftową). Muzeum ma więc do dyspozycji galerię, gdzie od podłogi do sufitu jest 35 metrów, a wszystko na niezmąconej żadnymi ścianami czy przegrodami długości 155 metrów.

Polityka 27.2000 (2252) z dnia 01.07.2000; Kultura; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Oto Tate"
Reklama

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021