Klasyki Polityki

Szok’n’Szoł

Szok’n’Szoł. „Morderczyni z bagien” w świadomości Brytyjczyków

Wystawa „Sensacja” z kontrowersyjnym obrazem Marcusa Harveya „Myra”. Wystawa „Sensacja” z kontrowersyjnym obrazem Marcusa Harveya „Myra”. AFP
Myra Hindley, morderczyni dzieci, była dla Brytyjczyków ucieleśnieniem zła. Przeraża i nie daje im spokoju nawet po śmierci, a media dbają o jej miejsce w pamięci narodu. Trwa kolejna debata na temat stosunku Brytyjczyków do zbrodni i kary, na temat perwersji i zepsutego społeczeństwa.

Wieczorem 20 listopada trumna z ciałem 60-letniej więźniarki wjechała do krematorium w Cambridge. Urnę z prochami wyniesiono bocznym wyjściem i przekazano obsłudze furgonetki, która wywiozła ją w nieznane miejsce, gdzieś na północy Anglii. Na uroczystość przyszło 10 osób, a jedyną oznaką zainteresowania opinii publicznej była tablica oparta o ogrodzenie krematorium z napisem: „Smaż się w piekle”.

Nawracanie diabła

Skremowana więźniarka nazywała się Myra Hindley. Spędziła w odosobnieniu ostatnie 36 lat. W 1966 r. została skazana wraz ze swoim kochankiem Ianem Brady za zabójstwo dwojga dzieci. Już w więzieniu Hindley przyznała się do współudziału w morderstwie trojga innych.

W brytyjskiej historii było wielu zabójców dzieci, jednak to Myra Hindley funkcjonuje w świadomości tego narodu jako najbardziej odrażająca kobieta wszech czasów.

Polityka 50.2002 (2380) z dnia 14.12.2002; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Szok’n’Szoł"
Reklama