Klasyki Polityki

Cień Matki Polki

Praca Elżbiety Jabłońskiej „Supermatka”. Matka Polka żyje na dwóch etatach. Praca Elżbiety Jabłońskiej „Supermatka”. Matka Polka żyje na dwóch etatach. Daniel Dąbrowski / Polityka
Matka Polka to coś więcej niż Polka, która staje się matką. To mit, symbol, stereotyp oscylujący gdzieś między Matką Boską a Dulską wołającą: krupnik na stole. Matka Polka stereotyp, który kształtował polskie kobiety przez blisko dwa wieki, cień, który wciąż się za nimi snuje.

Jak twierdzi prof. Elżbieta Mazur, historyczka z Polskiej Akademii Nauk, sytuacja kobiet w Polsce przez wieki była lepsza niż w reszcie Europy. Tak się ułożyła nasza historia. Mężczyźni większość czasu spędzali na wojnach lub sejmikach, a domem rządziły kobiety i władza ta bynajmniej nie ograniczała się do spraw kuchni. Kobiety zarządzały folwarkami, decydowały o wychowaniu dzieci. Jednak państwo to była czysto męska sprawa.

Matka Spartanka

Dopiero podczas insurekcji wydarzyła się rzecz bez precedensu.

Polityka 21.2003 (2402) z dnia 24.05.2003; Społeczeństwo; s. 92
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021