Klasyki Polityki

Mamona Robinsona

Mamona Robinsona. W poszukiwaniu złota Inków

Wyspa Robinson Crusoe Wyspa Robinson Crusoe AFP
Złoto skoczyło do 511 dol. za uncję. Cena najwyższa od 25 lat. Doda to otuchy poszukiwaczom skarbów. Czy podwodny robot Arturek rzeczywiście odkrył skarb na wyspie Robinson Crusoe?
Monety wydobyte z wraku statku „Nuestra Señora de las Maravillas”Corbis Monety wydobyte z wraku statku „Nuestra Señora de las Maravillas”

Jak świat światem istniały skarby oraz poszukiwacze. Ich wyobraźnię od kilku pokoleń podniecają książki podróżnicze (zwłaszcza angielskich pisarzy z epoki świetności imperium – Daniela Defoe i Roberta Stevensona), głód przygód oraz żądza zysku. Trwają poszukiwania bursztynowej komnaty, skarbów SS oraz złota Inków. Te ostatnie częściowo wydobyto, lecz reszta podobno spoczywa na wyspie Robinson Crusoe, zwanej także Wyspą Skarbów.

Niewielka wysepka, położona na Oceanie Spokojnym, w pobliżu Chile, znana jest z dwóch bogactw: najlepszych w świecie langust – miejscowi rybacy poławiają 75 tys.

Polityka 51.2005 (2535) z dnia 24.12.2005; Świat; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Mamona Robinsona"

Czytaj także

Historia

Ostatni niemiecki jeniec

W czasie drugiej wojny w obozach jenieckich w USA znalazły się setki tysięcy niemieckich żołnierzy. Wielu z nich podjęło próby ucieczki. Ostatni ze zbiegów, urodzony w Świdnicy Georg Gaertner, ujawnił się po 40 latach.

Andrzej Fedorowicz
12.01.2021