Klasyki Polityki

Maseczka, test, szczepionka

Dziś nie jestem takim optymistą

Protest w Hongkongu wzywający do ustąpienia szefa administracji Tung Chee-hwa w związku z epidemią SARS w 2003 r. Protest w Hongkongu wzywający do ustąpienia szefa administracji Tung Chee-hwa w związku z epidemią SARS w 2003 r. Reuters / Forum
Rozmowa z prof. Bernhardem Fleischerem z Instytutu Medycyny Tropikalnej im. Bernharda Nochta w Hamburgu, odkrywcą nowego szczepu koronawirusów odpowiedzialnych za epidemię SARS.
Prof. Bernhard FleischerBNI Hamburg/• Prof. Bernhard Fleischer

ELIZA SARNACKA-MAHONEY: – Pan twierdzi, że chorobę SARS wywołuje nowy typ koronawirusa. Naukowcy chińscy postawili jednak tezę, że odpowiedzialne są bakterie z rodziny chlamydia, a wcześniej mówiono o paramyxowirusie. Co wiemy dziś naprawdę?
PROF. BERNARD FLEISCHER: – Chlamydie wykluczyliśmy. Laboratoria na całym świecie potwierdzają, że najważniejszym czynnikiem zakaźnym powodującym SARS jest szczep z rodziny koronawirusów. Występuje on u wszystkich zakażonych osób, poza tym znaleziono go w pierwszych oficjalnie odnotowanych przypadkach zachorowania w południowych Chinach.

Polityka 16.2003 (2397) z dnia 19.04.2003; Społeczeństwo; s. 103
Oryginalny tytuł tekstu: "Maseczka, test, szczepionka"
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021