Kraj

Komu kolędę, komu

Kontrowersyjna reklama Allegro

„Ludzie, przecież to jest coś popier...” – czytam jeden z wpisów internetowych. I zgadzam się z przedmówcą, choć spróbuję tę lakoniczną myśl rozwinąć i oprawić w nieco szlachetniejsze słownictwo.

Chodzi mianowicie o użycie kolędy „ Wśród nocnej ciszy” jako reklamy serwisu handlowego  Allegro.  „Wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi, kupcie prezenty, starzy i młodzi. Czym prędzej się wybierajcie na Allegro pospieszajcie…”  i tak dalej  w tym guście. Nie wykluczam, że wśród odbiorców tej reklamy znajdą się jej zwolennicy, a nawet fani. W końcu ktoś ją wymyślił, a przecież taki kreatywny wraz z copywriterem posiadają  pewnie rodzinę i co najmniej kilku znajomych, więc też mają swoją publikę.

 Jestem przeciwniczką tej reklamy nie ze względu na to, że może ona  dotykać uczuć  religijnych niektórych osób, choć  to też mi się nie podoba, bo należy je szanować bez względu na własny światopogląd. Moim zdaniem, ta reklama przekracza po prostu granice dobrego smaku estetyczno-handlowego. Pewnie, że  wszystko można zaśpiewać i zagrać, pod wszystko podłożyć odpowiednio brzmiące slogany reklamowe. Nie takie rzeczy już przeżyliśmy.  Mam jednak poczucie, że merkantylizacja wszystkiego jest nie tylko w kiepskim stylu, ale po prostu ekonomicznie się nie opłaca. Gdy zabraknie punktu odniesienia, wszystko się paskudnie spłaszcza.

Oczywiście, łatwo można sobie wyobrazić „Lulajże Jezuniu” jako reklamę środków poprawiających jakość snu  lub „Przybieżeli do Betlejem” jako reklamę butów sportowych.  Można nawet wydać specjalny śpiewnik z kreatywnie potraktowanymi kolędami.  I wówczas spełni się cudowny sen marketerów i handlowców -  Boże Narodzenie zacznie się kojarzyć wyłącznie z jedną wielką reklamą, a gigantyczny  billboard na niebie zastąpi gwiazdy (oczywiście nie mam na myśli celebrytów).

Czasem więc trudno się dziwić, że konsumenci wychodzą z siebie, jak choćby  ten cytowany na początku. Istnieje obawa, że jak tak dalej pójdzie, on nawet w Wigilię nie przemówi ludzkim głosem.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną