Grażyna Gęsicka szefem klubu PiS

Noworoczna zmiana
Dokonując nagłej roszady na stanowisku szefa klubu parlamentarnego PiS Jarosław Kaczyński zamierza zapewne osiągnąć aż trzy cele.

Po pierwsze: chce usprawnić pracę klubu i niedawno powołanego pisowskiego gabinetu cieni tzw. Zespołu Pracy Państwowej. Nie od dziś wiadomo, że Przemysław Gosiewski był – delikatnie mówiąc - dość niepopularny wśród parlamentarzystów PiS, co od jakiegoś już czasu rodziło pogłoski o jego odejściu z funkcji przewodniczącego klubu. Znany z trudnego charakteru (co publicznie przyznał sam Jarosław Kaczyński), rządził klubem twardą ręką pozostawiając niewielkie pole do dyskusji.

I choć Gosiewski należy do nielicznego grona najbliższych współpracowników byłego premiera, ten raczej nie miał wyboru – w niezwykle ważnym dla partii roku wyborczym niewielki nawet ferment mógłby znacznie ją osłabić. Spokojna, acz konsekwentna w działaniu Grażyna Gęsicka to zagrożenie z pewnością zniweluje i to przy równie dużej dozie lojalności, jaką okazywał Jarosławowi Kaczyńskiemu jej poprzednik.

Paradoksalnie charakter byłego wicepremiera może się okazać przydatny w zarządzaniu Zespołem. Tego typu grupy mają bowiem tendencję do trwałego wpadania w marazm. Pod rządami Gosiewskiego pisowskiemu gabinetowi cieni raczej to nie grozi, ponieważ z reguły roznosi go energia. Poza tym, w tym wąskim gronie wyróżnionych nikt nie będzie się skarżył na szorstki styl bycia szefa, chociażby ze względu na groźbę utraty prestiżowego stanowiska. A i Gosiewski, który na osłodę zostanie wiceprezesem partii, z pewnością inaczej będzie traktował ludzi, którzy należą do grona zaufanych Jarosława Kaczyńskiego.

Po drugie prezes chce poprawić medialny wizerunek PiS. W tym względzie nie mógł w ogóle liczyć na Gosiewskiego. Nie lubili go nie tylko parlamentarzyści, dziennikarze, również elektorat. Dobitnie pokazały to przeprowadzone jakiś czas temu na zlecenie PiS badania wizerunkowe. Wynikało z nich, że mało kto chce słuchać i oglądać Przemysława Gosiewskiego. To dlatego już kilka miesięcy temu zapadła decyzja, by ówczesny szef klubu przestał pokazywać się w mediach. Takie rozwiązanie jako tako funkcjonowało, ale do czasu. Gdy w listopadzie do Sejmu wrócił Grzegorz Schetyna by stanąć na czele klubu PO, wizerunkowa nierównowaga między obiema partiami zaczęła być zbyt widoczna.

Grażyna Gęsicka z pewnością zmniejszy te dysproporcje już na starcie. Jest kompetentna, lubiana przez dziennikarzy i dobrze wypada w mediach.

Wreszcie po trzecie Jarosław Kaczyński próbuje przypodobać się damskiej części elektoratu. Już podczas prezentacji nowej przewodniczącej podkreślał, że Gęsicka to pierwsza kobieta – szef klubu w historii polskiego parlamentaryzmu. I choć trudno oczekiwać kolejnych gestów prezesa w stronę pań walczących o wyborcze parytety, pewnie często będzie im przypominał, kto stoi na czele PiS w parlamencie. W wyborach liczy się przecież każdy głos.  

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną