„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Polacy chcą więcej władzy dla kobiet

Parytety? Jak najbardziej!

60 proc. za parytetami płci na listach wyborczych, 30 proc. przeciwko – taki podział opinii wyłania się z badań, które CBOS przeprowadził na zlecenie Kongresu Kobiet w dniach 20-27 stycznia na 1027 dorosłych Polakach.

Częściowe wyniki sondażu zostały przedstawione we wtorek. Kilka szczegółowych danych może zaskakiwać. Częściej niż inni popierają projekt gospodynie domowe (67 proc.) oraz uczniowie i studenci (68 proc.). Przychylniej nastawione do parytetów są też osoby uczęszczające do kościoła kilka razy w tygodniu (69 proc.) niż nie uczęszczające (52 proc.).

Nie potwierdza się intuicyjny związek z poglądami politycznymi – zwolenników parytetów jest trochę mniej wśród Polaków o zapatrywaniach lewicowych niż innych – zwłaszcza niż wśród niezdecydowanych.

Do pytanych przez CBOS najwidoczniej nie trafiają argumenty przeciwników parytetów, że po wprowadzeniu tego rozwiązania trzeba będzie zmuszać kobiety do startu w wyborach - 66 proc. uważa, że zapewnienie kobietom określonego minimum miejsc na listach zachęciłoby je do udziału w polityce. 40 proc. zadeklarowało, że mając do wyboru kobietę i mężczyznę z tej samej listy i z podobnymi kompetencjami, wybrałoby kobietę. 26 proc. – mężczyznę.

Co może najbardziej zaskakujące – choć ankietowani nie są entuzjastami pomysłu wprowadzenia określonego procenta miejsc dla kobiet w rządzie i w ważnych instytucjach państwowych i publicznych, to aż 58 proc. z nich uważa, że byłby to sprawiedliwy sposób zmniejszenia dyskryminacji kobiet w życiu publicznym. 23 proc. uznałoby to za niesprawiedliwy przywilej.

Złośliwi mogą powiedzieć, że wynik badań opinii zależy od tego, kto te badania zleca, ale akurat poglądy Polaków na parytety w różnych badaniach od kilku miesięcy przedstawiają się podobnie – to znaczy pozytywnie. Formułowano już różne wyjaśnienia tego zjawiska –  z pewnością jednak chęć głosowania na kobiety, oddania im większej części władzy, w polskim, konserwatywnym obyczajowo społeczeństwie, na pierwszy rzut oka musiała dziwić. Najczęstszym, najprostszym i chyba najbardziej prawdopodobnym uzasadnieniem wydaje się zmęczenie polityką w obecnym kształcie (co potwierdza fakt, że najwięcej zwolenników parytetów jest wśród osób niezdecydowanych jeśli chodzi o poglądy polityczne).

Dziś interesujące  jest jednak co innego. Projekt wprowadzający parytety ma przejść pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu 18 lutego. Politycy, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej, ostatnio otwarcie przyznają, że ocena opinii publicznej jest dla nich ważna przy podejmowaniu politycznych decyzji. Ciekawe, czy wyniki badań dotyczących parytetów zachęcą posłów (jak wiadomo, w 80 proc. płci męskiej) do przyjęcia projektu.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną