Kraj

Stereotyp przełamany

Wyroki za seksaferę

Wyroki bezwzględnego więzienia dla Andrzeja Leppera (2 lata i 3 miesiące), wicepremiera w rządzie PiS i Stanisława Łyżwińskiego (5 lat), wiceprzewodniczącego Samoobrony są precedensowe w historii sądownictwa w Polsce.

Co ważniejsze, przełamują powszechny wciąż stereotyp, że molestowanie jest babskim  wymysłem, nadwrażliwością, histerią i hipokryzją. Zabawy samców w pracy, zwłaszcza w okolicznościach małomiasteczkowych pozostawały bezkarne. Traktowano je z przymrużeniem oka. Kobiety, zwykle służbowo zależne od samców – milczały.

Przypomnijmy,  kiedy cztery lata temu „Gazeta Wyborcza” ujawniła, że w „Samoobronie” mogło dochodzić do molestowania, że ofiarowano pracę i stanowiska w zamian za seks, media huczały, ale analizowały sytuację dość chłodno, na zasadzie: no cóż, tego rodzaju zachowania mieszczą się w wizerunku ugrupowania. „Czy było to molestowanie, czy też tylko swoista plemienna subkultura grupy, w której gruby żart, nieprzystojne gesty są czymś naturalnym” - pisaliśmy i my w „Polityce”.

Także dla ówczesnego premiera Jarosława Kaczyńskiego zachowanie jego zastępcy w rządzie nie było na tyle bulwersujące, by pozbawić go stanowiska. Mimo że tuż po ujawnieniu sprawy zapewniał, że nie widzi możliwości współpracy z osobami, które dopuszczają się takich czynów, dopiero szyta grubymi nićmi gruntowa prowokacja rozsadziła koalicję PiS i „Samoobrony”. Stało się to jednak dopiero siedem miesięcy później.

Dziś już wiadomo: historia z Anetą Krawczyk być może była „grubym żartem”. Ale za ten żart idzie się do więzienia.  

 

 

 

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną