Kraj

Narodowa Firma Portretowa

Portret prezydenta w polskich ambasadach

W naszym wspólnym domu trzeba zrobić wielkie porządki, ale jak to zwykle przy dużym bałaganie bywa, zaczyna się od spraw małych lub niewiele znaczących. Wobec tego jako fundamentalna powstała sprawa portretu, bynajmniej nie przodka.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski nieoczekiwanie zapragnął, aby podobizna obecnej Głowy Państwa zawisła na ścianach polskich ambasad. Portret został nawet pokazany w TVP, jednak zabrakło sondy SMS-owej (z nagrodami) z pytaniem o to, czy się Narodowi podoba? Choć niepytana o zdanie, zaznaczam, że  osobiście wolę oglądać zdjęcia Brada Pitta (w wersji bez brody) albo ministra Sikorskiego w telewizji, jednak portret Ojca Narodu osobiście mi nie przeszkadza.

Część współobywateli złożyła gorący protest pod hasłem, że nie wypada zawieszać w ambasadach RP podobizny prezydenta, ponieważ przypomina to stalinizm lub gomułkowszczyznę. Różnica jednak jest taka, że ani Stalin, ani nawet umiłowany przez wielu towarzysz Gomułka nie byli prezydentami z demokratycznego wyboru. Obaj pochodzili, powiedzmy, z nominacji.

Nie jest to zresztą jedyny powód dla którego spór wokół Portretu wydaje mi się dziwaczny. Drugi jest taki, że ambasady zazwyczaj leżą poza granicami konkretnego kraju, w tym przypadku Polski. Wynika z tego, że nie Polacy raczej mają się z nim zaznajamiać. Otóż nie wszyscy obcokrajowcy wizytujący nasze placówki zagraniczne, ani nawet dyplomaci innych krajów, znają oblicze  naszego prezydenta - a być może są go nawet ciekawi. Nie każdy też będzie miał okazję poznać osobiście Bronisława Komorowskiego. 

Oczywiście, moglibyśmy w ambasadach wywiesić portret Władysława Jagiełły, który 600 lat temu zwyciężył pod Grunwaldem, zwłaszcza że niedawno odbyliśmy kopię bitwy. Nie warto jednak wyciągać broni białej, ani tym bardziej wykopywać topora wojennego przy okazji pomysłu na portret, który - nawiasem mówiąc - uważam za całkiem elegancki, a zwłaszcza na miejscu.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną