Pielgrzymkowe obyczaje

Przez komórkę do Ziemi Świętej
Kiedyś pielgrzymka na Jasną Górę była okazją do modlitwy i wyciszenia. Dziś pątnicy dzwonią przez komórki, robią zdjęcia i wysyłają MMS-y.

Współczesny pielgrzym oprócz wygodnych butów, plecaka i różańca niesie ze sobą komórkę. Telefon komórkowy to już nie tylko szybki kontakt z najbliższymi, ale również możliwość udziału w dodatkowych atrakcjach. Jedną z nich są uruchomione właśnie SMS-owe medytacje. Pątnicy codziennie mogą otrzymać fragmenty Pisma Świętego wraz z krótkim komentarzem. Na przykład: „Wielu ludzi i wiele razy chce słuchać Chrystusa. Tylko niektórzy odchodzą, bo słyszą nie to, co chcieliby usłyszeć. On chce prowadzić bardziej niż pocieszać”. Medytacja ma zaledwie 160 znaków. Jest przysyłana na komórkę pątnika każdego wieczoru i nawiązuje do czytania z mszy św., która odbędzie się następnego dnia. Przy czym jest to tylko jeden z projektów, które powstały w wyniku czteroletniej już współpracy pomiędzy wprowadzającą do Kościoła nowe technologie fundacją Opoka a operatorem Plusa. Poprzednie to wirtualna mapa pozwalająca śledzić na monitorze komputera wędrówkę i trasy poszczególnych pielgrzymek. Były też pielgrzymkowe galerie MMS-owe i mikroblogi pątników. A w tym roku autor najciekawszego zdjęcia MMS-owej galerii ma szansę wygrać dwa bilety na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.  

Na stronie fundacji Opoka czytamy, że dzięki komórkom świat zmalał i nawet na pielgrzymce nikogo one już nie dziwią. I rzeczywiście trudno żeby dziwiły, bo nowoczesne technologie zawłaszczają kolejne sfery życia. A wiele osób nie wyobraża sobie, że mogłyby przez kilkanaście dni pozbawić się łączności z rodziną i bliskimi. Tylko że nie wszyscy pątnicy są fanami komórek. Wielu z nich idzie do Częstochowy między innymi dlatego, żeby uciec od otaczającego ich zgiełku, chcą się wyciszyć i skupić na duchowej sferze życia. Pielgrzymka jest dla nich czasem skupienia i duchowej przemiany, dlatego podczas jej trwania warto ograniczyć korzystanie z telefonów komórkowych do minimum.

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną