Amerykanie zabierają Patrioty z Morąga. Do Torunia

Dalej od Rosji
Amerykańskie rakiety Patriot nie będą już stacjonowały w Morągu. Zostaną przeniesione do Torunia.
Bateria rakiet i amerykańscy żołnierze tuż po przybyciu do Polski, maj 2010 r.
Forum

Bateria rakiet i amerykańscy żołnierze tuż po przybyciu do Polski, maj 2010 r.

O zmianie miejsca stacjonowania rakiet polskie władze zostały poinformowane na początku października w Waszyngtonie, podczas rozmów pomiędzy ministrem obrony Bogdanem Klichem, a sekretarzem obrony USA Robertem Gatesem. Zdaniem Janusza Zemke, byłego wiceszefa MON, rezygnacja ze stacjonowania patriotów w Morągu to ustępstwo Amerykanów wobec Rosji.Wygląda na to, że to decyzja podjęta za naszymi plecami i wyraźnie mająca na celu poprawę amerykańskich stosunków z Rosją – twierdzi Zemke.

 

Do Morąga rakiety przyjechały w maju tego roku wraz z ponad setką amerykańskich żołnierzy, którzy zajęli specjalnie dla nich wyremontowane koszary.

Umieszczenie tej broni 70 kilometrów od polsko–rosyjskiej granicy nie spodobało Rosjanom, którzy potraktowali to jako wrogi Moskwie gest (ich obaw nie załagodził nawet fakt, że stacjonująca w Polsce bateria pozbawiona była pocisków bojowych). - Z moich informacji wynika, że dotychczas nie używano nawet jej systemu radiolokacji – mówi Andrzej Kiński, redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”.

 

Teraz amerykańscy żołnierze opuszczą specjalnie przygotowaną dla nich bazę na Mazurach. Oficjalne wyjaśnienie jest takie, że przeprowadzka związana jest ze zmianą cyklu szkoleniowego żołnierzy (w Toruniu działa Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia). – Dlatego w tym mieście przewidziano dalsze szkolenie naszych oficerów – mówi Janusz Sejmej, rzecznik ministra obrony narodowej.

 

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną