Były współpracownik Waldemara Pawlaka szefem ważnego urzędu

Kombatant z PSL
Kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma zostać prof. Aleksander Łuczak, były wicepremier w rządzie SLD - PSL.
Aleksander Łuczak jako członek KRRiT podczas obchodów 80 - lecia Polskiego Radia
Darek Redos/Reporter

Aleksander Łuczak jako członek KRRiT podczas obchodów 80 - lecia Polskiego Radia

67 - letni Łuczak jest historykiem ruchu ludowego i II RP z Instytutu Nauk Politycznych UW. Przez cztery kadencje zasiadał w Sejmie – najpierw z ramienia ZSL, potem PSL.

W pierwszym rządzie Waldemara Pawlaka kierował Urzędem Rady Ministrów, a gdy w 1993 roku do władzy doszła koalicja SLD - PSL był m.in.: wicepremierem, ministrem edukacji i ministrem nauki. W latach 2001-2006 zasiadał w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji (musiał wtedy złożyć partyjną legitymację). W 2008 r. Łuczak trafił do zespołu ekspertów – byłych polityków PSL, doradzających kierownictwu tej partii. Aleksander Łuczak znany jest też z tego, że wspólnie z posłem Unii Wolności Jerzym Wierchowiczem zdobył w latach 90. tytuł tenisowego mistrza Europy parlamentarzystów w deblu.

Łuczak miałby zastąpić Janusza Krupskiego, kierownika UdsKiOR, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Do czasu wyłonienia nowego szefa urzędu premier Donald Tusk pełnienie obowiązków kierownika powierzył dr. Janowi S. Ciechanowskiemu, wcześniej zastępcy Krupskiego. Ciechanowski to historyk specjalizujący się w badaniu dziejów polskiego udziału w II wojnie światowej, czyli w tym, co bezpośrednio wiąże się z pracą UdsKiOR. Jednak choć wystartował w konkursie na stanowisko jego szefa, minister Fedak, która nadzoruje urząd, wybrała Łuczaka. 

Do samego konkursu, mimo niezbyt wysokich minimalnych wymagań formalnych, czyli m.in.: posiadania tytułu magistra, wykształcenia i wiedzy z zakresu spraw należących do właściwości UdsKiOR, co najmniej trzy lata pracy na stanowisku kierowniczym, stanęły zaledwie cztery osoby. Komisja konkursowa wytypowała trzy kandydatury: oprócz Ciechanowskiego i Łuczaka również Tomasza Szurmaka, urzędnika z Kluczborka.

 

 

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną