Wraca pomysł liberalizacji dostępu do broni

Broń w rękach posłów
W Sejmie trwają prace na projektem Andrzeja Czumy (PO) o prawie dostępu obywateli do broni. Szef SLD Grzegorz Napieralski chce przygotować kontrpropozycję pod hasłem „Zero broni”.
Corbis

O projektach

Andrzej Czuma wielokrotnie podkreślał, że nie jest za liberalizacją zasad dostępu do broni, ale za ich racjonalizacją. Unia Europejska już dawno wskazała, że musimy doprecyzować prawo w tym zakresie. Dziś, poza określonymi przypadkami, posiadanie broni jest zakazane. Projekt zakłada, że broń będzie mogła otrzymać osoba po 21 roku życia, która ma stałe miejsce zamieszkania, przeszła szkolenie, nie była karana za przestępstwa z użyciem przemocy i przeszła odpowiednie badania lekarskie. Pozwolenia powinny wydawać organy samorządowe, jak wójtowie czy burmistrzowie.

SLD chce zaproponować, aby dostęp do broni miały tylko związki łowieckie i kluby sportowe. Związki te również – jako jedyne – mogłyby opiniować kandydatów do otrzymania pozwolenia na broń. Nowe przepisy mają objąć tych, którzy będą się starali o broń, i dotychczasowych posiadaczy, którzy broń musieliby oddać policji (za co otrzymaliby odszkodowanie).

Uzasadnienie

Andrzej Czuma twierdzi, że państwo nie jest w stanie obronić obywatela w każdej sytuacji. Pyta, czy gdy na kogoś napadnie bandyta, to ma czekać, aż przyjedzie policja, czy raczej powinien mieć prawo do skutecznej samoobrony?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną