Jak prawidłowo oddać głos

Idź i głosuj!
Pierwszy raz w wyborach samorządowych będziemy mogli głosować od godz. 8 do 22. W najbliższą niedzielę wybierzemy 46 809 radnych, 1576 wójtów, 709 burmistrzów i 107 prezydentów.
Leszek Szymański/PAP

Poza pełnoletnimi Polakami, którzy w pełni korzystają z praw publicznych, do wyborów mogą też iść inni obywatele UE, którzy na stałe mieszkają w Polsce. Ci jednak mogą wybierać tylko radnych gmin i wójtów, burmistrzów lub prezydentów. Ich głos nie jest brany pod uwagę w wyborze radnych powiatowych i sejmików. W przeciwieństwie do wyborów prezydenckich podczas weekendowych wypadów nie możemy głosować poza miejscem zamieszkania na podstawie zaświadczenia. Mieszkańcy tworzą wspólnotę samorządową i nie mamy prawa decydować, kto będzie nimi rządził. Możemy za to dopisać się do rejestru wyborców tam, gdzie mieszkamy, choć nie jesteśmy zameldowani. Termin mija w przedwyborczy piątek.

W lokalu po okazaniu dowodu osobistego lub paszportu, prawa jazdy, a nawet legitymacji studenckiej czy ubezpieczeniowej dostaniemy pakiet kart do głosowania – zazwyczaj cztery.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną