Przedwczesne pogłoski o zgonie PSL

Pawlak jak żywy
Pożegnanie z Waldemarem Pawlakiem i z jego stronnictwem trwa od lat, a po ostatnich wyborach prezydenckich miał być już tylko piękny, nostalgiczny pogrzeb. Wybory samorządowe zmieniły kondukt w orszak weselny. Też przedwcześnie.
Wojciech Barczyński/Forum

Wszystkie sondażowe prognozy się posypały, gdyż PSL zdobyło ponad 16 proc. głosów do sejmików wojewódzkich, tracąc do PiS tylko siedem. Zajął świetne trzecie miejsce, a w Świętokrzyskiem nawet wygrał, wyprzedzając PiS. Prawdziwy sukces PSL widać jednak w wyborach do rad gmin, liczących poniżej 20 tys. mieszkańców: partia Pawlaka zdobyła 4175 mandatów, przy 1655 PiS i 981 Platformy. Świetnie też wypadła w radach powiatów, niemal na równi z PiS. Ponadto PSL wciąż ma w rejestrach 140 tys. członków, wobec niespełna 50 tys. Platformy i 24 tys. PiS. W tych wyborach być może miało to swoje znaczenie.

Zawsze było wiadomo, że w konkurencji samorządowej ludowcy wypadają dobrze, ale zdawało się, że i w niej są coraz słabsi, spychani na tym polu zwłaszcza przez Prawo i Sprawiedliwość, które dużo marketingowej energii zainwestowało w wieś. Ale trend nagle się odwrócił. – PSL na pewno odebrało część elektoratu PiS i w nieznacznej mierze PO – mówi Jarosław Flis, politolog z UJ. – Sondaże badają identyfikację z partiami, ale tzw. telewizyjną, a PSL jest silne siłą nie wyborców telewizyjnych, potencjalnych, ale tych ze środowisk sąsiedzkich, którzy pójdą zagłosować na znajomego, zaś tej identyfikacji sondaż dobrze nie wychwytuje.

Partia blisko ludzi

A wydawało się, że PiS nie tylko zniszczyło politycznie Samoobronę, która wcześniej najbardziej zagrażała PSL, lecz także odebrało jej elektorat, co pokazały poprzednie wybory parlamentarne.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną