Kraj

Druga tura wyborów samorządowych

Kampania przed drugą turą w Łodzi Kampania przed drugą turą w Łodzi Marcin Stępień / Agencja Gazeta
W niedzielę dogrywka w wyborach samorządowych. Głosowanie odbędzie się w 738 miastach i gminach, w których w pierwszej turze nie udało się wybrać wójtów, burmistrzów i prezydentów.

W największych miastach w głównych rolach wystąpią kandydaci PO. W sumie partia Donalda Tuska raczej zachowa w nich stan posiadania – liczba polityków PO zasiadających w prezydenckich fotelach dużych miast, w których dojdzie do dogrywki, nie powinna się po wyborach istotnie zmienić.

Reprezentanci Platformy mają duże szanse przejąć władzę w dwóch miastach wojewódzkich, gdzie dotychczas rządzili prezydenci niezależni lub reprezentujący inne ugrupowania. Chodzi o Bydgoszcz, gdzie urzędującemu prezydentowi Konstantemu Dombrowiczowi rzucił rękawicę wojewoda kujawsko – pomorski Rafał Bruski oraz o Łódź, w której o elekcję stara się posłanka Platformy Hanna Zdanowska. Piątkowy sondaż SMG/KRC dla „Gazety Wyborczej” obojgu kandydatom PO daje znaczące zwycięstwo nad konkurentami.

Dziwna sytuacja jest w Poznaniu i Szczecinie, gdzie najpewniej wygrają urzędujący prezydenci, do niedawna związani z PO – Ryszard Grobelny i Piotr Krzystek. Obaj jednak nie otrzymali rekomendacji Platformy. Pierwszy w związku z ciążącymi na nim zarzutami prokuratury, drugi padł ofiarą wewnętrznych rozgrywek w zachodniopomorskich strukturach PO. Obaj wystartowali jako niezależni i w drugiej turze zmierzą się z politykami Platformy. Według SMG/KRC zarówno Grobelny jak i Krzystek powinni wygrać.

PO prawdopodobnie utrzyma swych prezydentów w Lublinie i Opolu, a nie ma co marzyć o przejęciu władzy w Krakowie. Sondaże nie dają większych szans wojewodzie Stanisławowi Kracikowi w starciu z prezydentem Jackiem Majchrowskim.

Jedynym z ośmiu miast wojewódzkich, w których odbędzie się druga tura bez udziału kandydata PO jest Olsztyn. W stolicy Warmii prezydent Piotr Grzymowicz rywalizuje ze swoim poprzednikiem Czesławem Małkowskim, na którym ciążą podejrzenia o gwałt i molestowanie seksualne urzędniczek ratusza. Małkowski wygrał pierwszą turę o włos, przed drugą sondaż SMG/KRC daje mu minimalną przewagę.

Do końca ważyć się będą losy prezydentury Sopotu, gdzie o zwycięstwie jednego z kandydatów może zdecydować minimalna liczba głosów. Podobnie w Płocku o który biją się przedstawiciele PO i PiS.

W Sosnowcu i Częstochowie wygrają politycy SLD. Druga tura najprawdopodobniej przypieczętuje klęskę PiS w dużych miastach. Jedynym miastem, w którym może być pewnym zwycięstwa jest Radom.      

- Druga tura to w zasadzie formalność. Tylko w jednym na pięć przypadków kandydat, który przegrał w pierwszej turze zwycięża w dogrywce. Szczególnie trudno jest wygrać z urzędującymi prezydentami, wielu z nich bardzo umiejętnie potrafi wykorzystać swój status tzw. kandydata niezależnego przeciwko pretendentowi­ – komentuje Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.  

Flis spodziewa się niższej frekwencji niż w pierwszej turze (47 proc.). – Po pierwsze dlatego, że dogrywka jest generalnie mniej ciekawa, po drugie zaś ze względu na pogodę. Mam nadzieję, że już nigdy więcej termin wyborów samorządowych nie będzie wyznaczony na grudzień. To był zły pomysł – dodaje.   

Miasta wojewódzkie:

* Bydgoszcz: Rafał Bruski (PO) - Konstanty Dombrowicz (urzędujący prezydent, niezależny). Wynik pierwszej tury - 43:30

* Kraków: Jacek Majchrowski (urzędujący prezydent, niezależny, popierany przez SLD) - Stanisław Kracik (PO). Wynik pierwszej tury - 40:33

* Lublin: Lech Sprawka (PiS) - Krzysztof Żuk (PO). Wynik pierwszej tury - 31,8:31,1

* Łódź: Hanna Zdanowska (PO) - Dariusz Joński (SLD). Wynik pierwszej tury - 34:24

* Olsztyn: Czesław Małkowski (niezależny, były prezydent miasta) - Piotr Grzymowicz (urzędujący prezydent, niezależny, popierany przez PSL). Wynik pierwszej tury - 38:36

* Opole: Ryszard Zembaczyński (urzędujący prezydent, PO) - Tomasz Grabowski (SLD). Wynik pierwszej tury - 43:21

* Poznań: Ryszard Grobelny (urzędujący prezydent, niezależny) - Grzegorz Ganowicz (PO). Wynik pierwszej tury - 49:21

* Szczecin: Piotr Krzystek (urzędujący prezydent, niezależny, do niedawna w PO) - Arkadiusz Litwiński (PO). Wynik pierwszej tury - 26:21

Inne miasta:

* Częstochowa: Krzysztof Matyjaszczyk (SLD) – Izabela Leszczyna (PO). Wynik pierwszej tury - 45:22

* Płock: Mirosław Milewski (urzędujący prezydent, PiS) - Andrzej Nowakowski (PO). Wynik pierwszej tury – 35:26

* Radom: Andrzej Kosztowniak (urzędujący prezydent, PiS) – Piotr Szprendałowicz (PO) – 47:18

* Sopot: Jacek Karnowski (urzędujący prezydent, niezależny, popierany przez PO) – Wojciech Fułek (niezależny). Wynik pierwszej tury – 42:42

* Sosnowiec: Kazimierz Górski (urzędujący prezydent, SLD) – Jarosław Pięta (PO). Wynik pierwszej tury - 39:24

* Wałbrzych: Mirosław Lubiński (niezależny, związany z lewicą) - Piotr Kruczkowski (urzędujący prezydent, PO). Wynik pierwszej tury - 26:24

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Prof. Łętowska kontra syndyk spółdzielni. Szykuje się ciekawy i ważny proces

Prof. Łętowska: Tu nie chodzi o tych 550 zł, których domaga się ode mnie syndyk. Chętniej dam trzy razy tyle na cele dobroczynne, niż pójdę jak baran ciągnięty na rzeź w procederze ułatwiającym różnym cwaniakom wzbogacanie się.

Violetta Krasnowska
20.10.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną